Buradasınız
Düşük Ücretlere ve Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
DİSK/Emekli-Sen: Bayram İkramiyesi Değil Emekli İkramiyesi
DİSK’e bağlı Emekli-Sen 13 Haziranda Türkiye genelinde şubelerinin bulunduğu illerde “Zamlara, Enflasyona, Yoksulluğa Karşı Zam Gelmeyen Tek Kalem: “Bayram İkramiyesi” Adil Bir İkramiye; İnsan Onuruna Yakışır Bir Emeklilik Yaşamı İstiyoruz!” başlıklı basın açıklamaları gerçekleştirdi.
Eylemler sırasında okunan ortak basın açıklamalarında TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının emekli maaşlarına yapılacak zamların düşük olmasına neden olduğu şu sözlerle ifade edildi: “5 Haziran 2023 tarihinde, ‘uydurma istatistikler kurumunca’ hızla ve istikrarlı biçimde düşürülen yıllık enflasyon oranı yüzde 39,59 olarak açıklandı. Enflasyon madde sepeti içindeki ağırlığı yüzde 2,9 olan doğalgazın fiyatı sıfır kabul edilerek açıklanan bu oran, gerçekleşen ve hissedilen enflasyonla uzaktan yakından ilgili değildir. Nitekim DİSK-AR tarafından emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 66,9 olarak hesaplandı. Aradaki büyük uçurum, milyonlarca emekli ve hak sahibini açlık sınırı altında kalan maaşlara mahkûm kılmaya devam edeceğine işaret ediyor.”
Seçim sonrasında atanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kendinden önceki ekonomi politikalarını irrasyonel olarak ifade edip ‘rasyonel bir zemine dönme’ mesajı vermesinin işçiler, emekçiler ve emeklilerin daha fazla kemer sıkacağı, zenginlerin ise kemerleri gevşeteceği anlamına geldiği vurgulandı.
Emeklilerin bayram ikramiyesine dair talepler şu sözlerle ifade edildi: “Talebimiz bu bayramda da nettir: Bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesi ve hiçbir biçimde asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda iki ikramiye olarak güncellenmesi gerekmektedir.” Açıklamada Emekli-Sen’in mücadeleden vazgeçmeyeceği vurgulandı.
Şişli Belediyesi Geri Dönüşüm İşçileri İş Bıraktı
Şişli Belediyesi taşeronu MCY Orman Ürünleri şirketinde çalışan geri dönüşüm işçileri ücretleri tam yatırılmadığı ve verilen sözler tutulmadığı için belediyenin iştiraki Kent-Yol şirketine geçmek talebiyle 13 Haziranda iş bırakarak direnişe başladılar.
Şişli Belediyesi Başkanı Muammer Keskin’in uygulamaya geçirdiği ve belediyenin hizmet alanı olan bölgede ikamet eden emekçilerin istihdam edildiği “Komşu Kart” projesinde çalışan işçilerin bağlı olduğu MCY taşeron firması zarar ettiği gerekçesiyle 30 Nisanda kendisini feshetmiş ve yerine Norm adlı taşeron firması getirilmişti. İşçilerin verdiği bilgiye göre bu geçiş sırasında işçilere kıdem, ihbar tazminatları ve yıllık izin ücretleri ödenmedi. İşçilerin görüştüğü şirket müdürü sadece kıdem tazminatını yatıracağını, başka ücret ödemesi yapmayacağını söyledi.
Direnişin ikinci gününde “Taşerona Hayır. İnsanca Yaşanacak Ücret, Güvenceli Çalışma istiyoruz” pankartı arkasında bir araya gelen işçiler basın açıklaması gerçekleştirdiler. Eylem sırasında konuşma yapan taşeron işçisi Taner Kaya, taşeron çalışma biçimi altında haklarının nasıl gasp edildiğini şu sözlerle ifade etti: “Bizler belediyeye ait iştirak şirketlerde dahi çalışmıyoruz. Komşu Kart işçileri olarak taşeronun taşeronuyuz. Her yıl belirli süreli sözleşmeyle işe girişimiz yenileniyor, bu nedenle kıdem tazminatı hakkımız elimizden alınıyor. Uzun mesailerde çalışmamıza rağmen taşeronun taşeronu olduğumuz içi 8500 lira asgari ücretle çalıştırılıyoruz.” Kaya sendika üyesi oldukları halde belirli süreli sözleşmeyle çalıştırıldıkları için toplu iş sözleşmesi yapamadıklarını belirtti. Kaya taleplerini şu şekilde sıraladı:
- Geriye dönük kıdem tazminatı, bayram ikramiyesi, mesai ücretleri gibi haklarımızın yasal faiziyle verilmesi
- Komşu Kart işçisi bizlerin Şişli Belediyesi iştiraki olan KentYol A.Ş bünyesine alınması.
İnşaat işçileri gasp edilen hakları için eylemde
Finans Merkezi Halkbank şantiyesinde çalışan inşaat işçileri, gasp edilen haklarını talep etmek üzere İzomas Şirketler Grubu ve YDA firmalarıyla yaptıkları görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine eylem kararı aldılar. DİSK/Dev Yapı-İş üyesi işçiler 12 Haziranda İzomas firmasının bulunduğu Palladium Tower önünde direnişe başladılar. İşçiler, kıdem tazminatlarının, fazla mesai ücretlerinin ve elden aldıkları ücretlerinin gasp edildiğini, sigortalarının da asgari ücret üzerinden gösterildiğini dile getiriyorlar.
Direnişlerini bugün de sürdüren işçiler “Ücret Haktır Gasp Edilemez”, “İnşaat İşçisi Köle Değildir” sloganlarıyla tepkilerini ifade ettikleri sırada polis saldırısına maruz kalarak gözaltına alındılar. İşçiler, eksik prim yatıran, her türlü kuralsızlığı yapan İzomas patronuna dokunulmamasına rağmen haklarını talep ettikleri için işkenceyle gözaltına alınmalarına karşı haklı tepkilerini dile getiriyorlar. “Vazgeçmeyeceğiz, direneceğiz, kazanacağız” diyorlar.
İsviçre’de Bir Kez Daha Kadın Grevi
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...