Buradasınız
Emek Verilince Olmayacak Şey Yok!
UİD-DER’li bir işçi
Merhaba dostlar 13 Nisanda UİD-DER işçi tiyatrosu bir oyun sahneye koydu. Oyun 1886’da Amerika’daki 1 Mayıs genel grevini ve idam edilen işçi önderlerinin mücadelesini anlatıyordu. 1 Mayıs’ın doğuşunu anlatan bu oyun hem tarihimizi biz işçilere anlatmak, hem de unutmamak açısından çok önemli. Çünkü insanlar duyduklarını unutur ama gördüklerini asla unutmaz ve ben inanıyorum ki bu oyunu izleyen herkes bir daha asla unutmayacaktır.
Bu oyunu Avrupa yakasında 350, Asya’da ise yaklaşık 600 kişi izledi. Biz UİD-DER’li işçilerin coşkusu salonda yankılanıyor, yankılandıkça coşuyordu. Etkinliğimize ilk defa katılanlar “çok güzeldi, bu oyunu gerçekten işçiler mi oynadı” diye defalarca sordular. Evet gerçekten işçiler oynadı. Sadece oyuncusu değil, ışıkçısı da, makyözü de, dekorcusu da işçi, bunun için işçi tiyatrosu. Biz işçiler bir araya geldiğimizde yapabileceğimiz ve yaptığımız çok şey var. Bu oyun da bunu gösteriyor. Biz de tiyatro yapabiliriz, bununla da tarihimizi anlatabiliriz.
Patronlar bu tür sosyal etkinlikleri kendilerine ait görürler, çünkü onlar için bizler sanattan anlamayan cahil insancıklarız. Bu oyunu onların da izlemesini isterdim, onların saltanatlarını yaratanların, onların bir böcek gibi gördüğü işçilerin, bizlerin tiyatro oynadığını gördüklerindeki yüz ifadelerini gerçekten merak ediyorum. Çünkü onların burjuva tiyatrolarından çok daha güzeldi, güzelliğini ise emek ve sevgi tamamlıyordu. Oyun büyük emekler verilerek fedakârlıklar yapılarak muazzam derecede bir özveri ile ortaya çıktı. Çünkü bu oyunda oynayan herkes işçi ve birçoğu vardiyalı çalışıyor. Arkadaşların bazıları işten çıkıp bazıları ise akşam vardiyaya gidecekken bu oyunun provalarına katıldılar, yoğun bir emek harcadılar, sonucunda ise insanların dakikalarca ayakta alkışladığı bir oyun sahnelediler. Bir kere daha gördük emek verilince olmayacak şey yok. Sadece sabır ve emek. Sevginin, emeğin ve yürekteki ateşin birleştiğinde neler yapabileceğini dosta düşmana gösterdik. Sevgi güzellik ister, güzellik emek ister, güzellik tende değil yürekte ateş ister. Ben bir UİD-DER’li işçi olarak o gün çok mutlu oldum. İşçi sınıfının bir parçası olduğum için, UİD-DER’li olduğum için gurur duydum.
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
1 Mayıs’a Doğru
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...