Buradasınız
Emekli-Sen Kapatılamaz!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
DİSK Emekli-Sen, 22 Kasım Perşembe günü, sendikalarının kapatılmasına yönelik baskıları protesto etmek için Türkiye çapında AKP binaları önüne siyah çelenk bırakıp basın açıklaması yaptı. Emekli-Sen İstanbul şubeleri de aynı gün, Mecidiyeköy’deki AKP ilçe binasının önüne siyah çelenk koyarak basın açıklaması yaptılar.
Emekli-Sen üyeleri saat 12:00’de Mecidiyeköy Metro çıkışında toplanmaya başladılar. “Emekli-Sen kapatılamaz!” pankartının arkasında AKP ilçe binasının önüne kadar yüründü. AKP önünde siyah çelenk bırakıldıktan sonra Emekli-Sen İstanbul Şubeleri adına Aksaray 3 Nolu Şube Başkanı Rahime Bayrak bir basın açıklaması yaptı. Bayrak: “Ülkemizde 8 milyonu aşkın emekli ile bunların dul ve yetimleri yaşıyor, bu 8 milyon emekli ile ailesi, yokluk ve yoksulluk içinde yaşama savaşı veriyor” dedi. Ardından “her ne hikmetse anayasayı çiğneyerek, işçi ve emekçilerin haklarını gasp edecek yasalar çıkaranların, sıra işçi ve emekçilere gelince anayasa akıllarına geliyor. Buna en önemli örnek Emekli-Sen’in kapatılmak istenmesidir. İşçilerin, kamu çalışanlarının hak aramaları bile suç kapsamına alındı. Devlet grevdeki Telekom işçilerinin direnişini kırmak isteyen grev kırıcıları değil, işçileri gözaltına alıyor” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından topluca Gayrettepe Telekom müdürlüğünün önüne kadar yüründü. Grevdeki Telekom işçilerini ziyaret eden emekliler sık sık “Telekom işçisi yalnız değildir!” sloganı attılar. Telekom işçileri emeklileri alkışlarla karşıladı. Rahime Bayrak burada da, “37 gün oldu, greviniz sürüyor. Korksunlar bizden alttan alttan geliyoruz” diye konuştu.
Telekom işçilerinden Gayrettepe baş temsilcisi Yener Ünal da grevlerine destek veren Emekli–Sen üyelerine teşekkür etti. Ünal: “Patron, devlet ve onların medyası bizi yıldırmaya çalışıyor. Ama bizi yıldıramazlar. Bakın bugün 37. günümüz. Moralimiz çok yüksek. Bütün işçi kardeşlerimiz bizi destekliyor” diye konuştu. Ziyaret emeklilerden birinin kendisinin yazdığı ve okuduğu iki şiirlerle bitirildi.
Sağlık sisteminde de taşeronlaştırma
1917 Ekim Devrimini Yaşatmak
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...