Buradasınız
Esenyurt Belediye İşçilerinin Direnişi 45. Gününde
UİD-DER üyesi işçiler
Üyesi oldukları Belediye-İş sendikasından istifa etmedikleri için işten atılan Esenyurt Belediye işçilerinin sayısı önce 2, daha sonra 3 derken bugün 14’ü bulmuş durumda. İşten atılmaların devam edeceği sendika yetkilileri tarafından dile getiriliyor.
İşçiler, işten atılmaların ardından belediye binası önünde başlattıkları direnişlerini 45 gündür kararlılıkla sürdürüyorlar. Direnişçi işçiler, Esenyurt’ta bulunan demokratik kitle örgütlerinin oluşturmuş olduğu “Esenyurt Belediye İşçileri ve Pazar Emekçileri ile Dayanışma Platformu”nun da katılımıyla 30 Eylül Çarşamba günü bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada, belediyenin sendika düşmanlığını ve pazar yerlerini yandaşlarına peşkeş çekmesini protesto ettiler ve direnişlerinde kararlı olduklarını bir kez daha haykırdılar.
Cumhuriyet Meydanında toplanan işçiler ve pazar emekçileri Esenyurt belediye binasının önüne kadar sloganlar, alkışlar, ıslıklar eşliğinde yürüdüler. Yürüyüş sırasında sık sık “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, "Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca sürekli polis tarafından yolu işgal etmeyin uyarıları yapıldı. Belediye binasının önüne gelindiğinde ise işçiler yine polis tarafından belediye binasının giriş kapısından uzaklaştırılmak istendi ama başarılı olunamadı. İşçiler polisin bu tutumunu “Emekçiye Değil Çetelere Barikat”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganlarıyla protesto ettiler. Daha sonra basın açıklaması okunarak alkışlarla işçilerin her gün bekledikleri direniş yerine geçildi.
Belediye işçilerinin ve pazar emekçilerinin direnişine sahip çıkmak için her çarşamba günü Esenyurt Cumhuriyet Meydanında saat 12’de buluşalım.
Yaşasın sınıf dayanışması!
Vampirler 3 İşçiyi Daha Katlettiler
Sendikal Yasaklar Mücadeleyle Aşılır!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...