Buradasınız
Halkalı Kâğıt Fabrikası İşçilerini Ziyaret Ettik
Esenler’den bir işçi
Selüloz-İş sendikasının örgütlü olduğu Halkalı Kâğıt Fabrikası işçileri 17 Temmuzda greve çıkmışlardı. Grevlerinin 6. gününde onları ziyarete gittik. Başladığı günden beri UİD-DER’li işçiler olarak her gün grevdeki işçi kardeşlerimizin yanında yerimizi alıyoruz. Ben hiç grev yaşamadım, grevci işçi olmanın nasıl bir duygu olduğunu bilmiyorum. Grevci işçilerin yanında, grev yerinde olmak gibi güzel bir duyguyu UİD-DER sayesinde yaşıyorum. Gittiğimizde yemek yiyorlardı işçi kardeşlerimiz, biz de onlarla birlikte yemek yedik. O güzel grev yemeğinin ardından grevci işçilerle sohbet ettik. Grevci işçiler, hayatlarının bu fabrikada tükenmesine rağmen karınlarını doyuracak parayı bile alamadıklarını, bu yıl da patronun istedikleri zammı vermediğinden dolayı greve çıktıklarını söylediler. Bu mücadelede birlikte oldukları için çok mutlu olduklarını belirttiler.
Sohbet böyle devam ederken bazıları çiftetelli oynamaya başladı. Oturan işçiler de alkışlarıyla onlara tempo tutuyorlardı. Oynayanların, tempo tutanların fotoğraflarını çektik. Yoldan geçen arabaların en büyük destekçileri olduklarını, bunların onlara güç verdiğini söylediler. Bu da gösteriyor ki grevci işçilerin ihtiyacı olan diğer işçi kardeşlerinin desteğidir. Tabii yoldan geçen bütün arabalar destek vermiyorlarmış, işçilerin alamayacağı arabalarda olanlar yolun karşı tarafına bakarak geçiyorlarmış. Bu da patronlar sınıfının işçilerin bir araya gelmesinden nasıl korktuklarının bir göstergesidir. Patronlar sınıfı işçilerin örgütlülüğünden öcü gibi korkuyor. İşçi sınıfı örgütlenip bir araya geldiğinde dev gibi güçlü oluyor.
Grev ve direnişleri ziyaret etmek grevci işçiler için de, bizim için de çok önemli. Çünkü biz bir bütünüz ve işçi sınıfı ya örgütlüdür ve her şeydir ya da örgütsüzdür ve hiçbir şeydir. Halkalı Kâğıt işçilerine ve grevde olan tüm işçilere bizlere bu güzel duyguyu yaşattıkları ve işçilerin her şeye boyun eğmemesi gerektiğini bir kez daha gösterdikleri için çok teşekkür ederiz.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...