Buradasınız
Hasat günleri!
1 Mayıs Mahallesinden bir eğitim emekçisi
2004’ten bu yana işçiler 1 Mayıs’ı ikinci kez ortak bir alanda buluşamayıp, farklı alanlarda coşkuyu ortaklaştıramadan, gücünü göremeden geçirdi. Statükocular son dönemlerde gerçekleştirdikleri Cumhuriyet mitingleriyle gövde gösterisi yaparken, bizim için çok anlamlı bir gün olan 1 Mayıslar parçalanmış olarak geçti. Bu yıl Kadıköy’deki mitinge Türk-İş’e bağlı sendikalardan, çeşitli dernek ve partilerden yaklaşık olarak 6 bin civarında kişi katıldı. Taksim’de ise burjuvazinin kolluk güçleri ortalığı darmaduman etti. Yoldan geçen ilgisiz insanlar bile polisin saldırısından kurtulamadı. Burjuvazi işçi sınıfından ne kadar korktuğunu, ona vahşice saldırarak gösteriyor. Bir araya gelip toparlanmasını, kendine güvenini kazanmasını engellemeye çalışıyor. İşçi sınıfı hareketinin geri durumda olduğu bu dönemde önemli mücadele günleri, ya sendika bürokratlarının küçük hesaplarına kurban ediliyor ya da bu topraklardaki küçük-burjuva sol geleneğin rekabetçi doğasıyla heba ediliyor. Burjuvaziye yaptıklarının hesabını soracak bir örgütlülüğün olmadığı şu dönemde, işçi sınıfı içinde sabırla çalışmanın zorunluluğu dersi çıkarılmış olmalıdır bir kez daha. Tabanın iyi örgütlendiği, işçilerin militan sınıf sendikacılığını yükselttiği, sendikaların burjuvazinin ekmeğine yağ sürmediği bir dönem geldiğinde her yer 1 Mayıs alanı olacaktır.
Bizler UİD-DER çatısı altında ilk kez 1 Mayısa katıldık. Yüzlerce işçiyle ve bizlere katılan öğrenci kardeşlerimizle birlikte Kadıköy’deydik. Sloganlarımızı haykırdık, işçi sınıfının din, dil, ulus ayrımı olmaksızın aynı kaderi paylaşan tek ve uluslararası bir sınıf olduğunu vurgulayan pankartlarımızı taşıdık, bu içerikteki sloganlarımızı haykırdık. Aylar öncesinden hazırlıklarımızı yaptık, pankartlarımızı, flamalarımızı kendi ellerimizle diktik, boyadık. Nasıl ki işçi sınıfının bilinçlenmesi ve örgütlü mücadele etmesi için hazırladığımız seminerlerimizde İşçi Özeğitim Gruplarında yetişmiş olan işçi arkadaşlarımız bu görevleri üstleniyorsa, etkinlik ve eylemlerimizde kullandığımız tüm materyallerimizi de kendi ellerimizle hazırlamaya devam ediyoruz. Bu dünyayı değiştirecek olan, mücadelemiz için birleşen ellerimiz ve beyinlerimizdir. Alanda bizimle ilk kez katılanların bizim alıştığımız ama onların ilk kez karşılaştıkları bir şey vardı, bu da alandaki disiplinimizdi. Günler öncesinden tüm hazırlıklarımız tamamlanmıştı. Pankartlarımız, flamalarımız, görevli arkadaşlarımızın giydiği, önünde UİD-DER, arkasında “Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği” yazılı olan görevli önlüklerimiz ve güvenlik önlemlerine kadar her şeyimizi planlamıştık. Alana gidecek işçi arkadaşlarımız için otobüsleri de ayarladıktan sonra hiçbir eksiğimiz kalmamıştı. Tüm bunlar bizimle ilk kez gelen işçi kardeşlerimizin bize güvenlerini pekiştirmişti. Daha önce 1 Mayıslara katılan işçiler ve gençler böyle bir disiplin görmediklerini söylüyorlardı.
1 Mayıslar, 8 Martlar, 15-16 Haziranlar önemli mücadele günleridir. İşçi sınıfı o gün kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla alanlarda olmalıdır. Ama yılın diğer günlerinde sınıfın bilincinde ve örgütlülük düzeyinde bir ilerleme olmazsa, bu mücadele günlerini burjuvazi zaten başka bir şekilde işleyecektir onun zihnine. 1 Mayıslar bizim mücadele yolunda ektiğimizi biçtiğimiz, hasat günleridir, ama aynı zamanda oradan topladığımız tohumları hemen yeniden toprağa sürdüğümüz, daha verimli meyveler, daha bol ürün almayı hedefleyeceğimiz günlerdir.
Bizlere Sunulan Bir Günlük Yaşam
Durma haykır, örgütlü mücadeleye katıl!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...