Buradasınız
İçimizde Birikenler Var, UİD-DER Bu Yüzden Var!
Gebze’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününü kutlamak için, derneğimizin Gebze temsilciliğinde bir araya geldik. Etkinliğe gelen kadın işçi ve emekçi dostlarımızı kızıl karanfillerle karşıladık. Bu tarihi gün, çifte ezilmişliğe, çifte sömürüye maruz kalan emekçi kadınların, sömürü düzenine karşı mücadelede “biz de varız!” dedikleri bir gündür. Bizler bu mücadele gününü kutlamak amacıyla derneğimizde toplandık.
Etkinliğin başında, derneğimizin faaliyetlerinden derlenen kısa bir film gösterimi yapıldı. Daha sonra sunumu yapan arkadaş, 100 yıldır kutlanan 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününün önemini ve o günden bugüne yaşananları aktardı bizlere. Yaşadığımız sorunların tek kaynağının içinde yaşadığımız kapitalist düzen olduğunu aslında bir kez daha anladık. Çözümün ise, bu sömürü ve savaş düzenini yıkmak ve yerine hiçbir ayrımcılığın olmadığı, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya kurmak olduğunu bilince çıkardık.
İkinci bölümde ise, UİD-DER sofrasında hep birlikte yemeklerimizi ve dostluklarımızı paylaştık. Daha sonra sınıf kürsüsünde arkadaşlarımız düşüncelerini dile getirdiler. Kürsüye çıkan arkadaşlarımız, kendi yaşadıklarından ve çevrelerinde gördüklerinden bahsettiler. Konuşmalarda açığa çıkan şey, örgütlü ve bilinçli kadın işçilerin toplum baskısından ve sistemin dayattıklarından örgütsüz olanlara nazaran daha az etkilendikleriydi.
İçinde yaşadığımız bu sömürü düzeninden kurtulmak, baskıların, sömürünün ve savaşların son bulduğu daha güzel bir dünya yaratmak ancak ve ancak işçi sınıfının dünya ölçeğinde vereceği mücadeleyle mümkündür. Sınıflı toplumun ve onun yarattığı zihniyetin yok edilmesi, kadınıyla erkeğiyle birlikte uyum içinde yaşayabilen özgür insanların yaratılmasına yol açacaktır. Emekçi kadınlar işçi sınıfı mücadelesindeki yerlerini almadıkça, ne işçi sınıfının ne de kadınların kurtuluşu mümkündür.
Yaşasın 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü!
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadelesi!
Çocuklarımızın Geleceği Çalınıyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...