Buradasınız
İlk Defa Bir İşçi Tiyatrosu İzledik
Kocaeli Üniversitesinden bir grup öğrenci
20 Nisan Pazar günü İstanbul Anadolu yakasındaki bir tiyatro salonunda UİD-DER Tiyatro Kulübü’nün düzenlediği “1 Mayıs Karanfilleri” adlı işçi tiyatrosunu Kocaeli Üniversitesinden öğrenciler olarak izledik. Pazar sabahı erkenden yola çıktık. Bir işçi tiyatrosunu ilk defa izleyecektik ve çok merak ediyorduk. Tiyatro salonuna geldiğimizde çok şaşırdık. Salon hınca hınç dolmuştu. Çok muhteşem bir kalabalık vardı. Tiyatro başlamadan önce 1 Mayıs’ın geçmişine dair bilgiler verildi. Tiyatroyu baştan sona kadar hiç sıkılmadan izledik. İzlerken orda yapılan haksızlıkları sanki o an biz de yaşadık. Çok etkileyici bir oyundu. 1886’da Amerikalı işçiler “8 saat iş, 8 saat uyku ve 8 saat canın ne isterse” sloganlarıyla sokaklara dökülüyorlar. İşçi hareketine önderlik yapan işçiler tutuklanıyorlar. Burjuvazinin kurduğu düzmece bir mahkeme tarafından iftiralar sonucunda idam kararı veriliyor. Bu iftiraların asılsız olduğunu herkes biliyordu. Hatta olaydan iki yıl sonra yargıç bile bunu itiraf ediyordu.
1 Mayıs Amerikalı işçilerin kanlarını dökerek kazandıkları ve bizlere miras bıraktıkları çok önemli bir gündür. Ama bizler bu mirası korumak yerine gün geçtikçe tüketiyoruz. Eğer bu mirası korumak ve zenginleştirmek istiyorsak mücadele etmeliyiz. 1 Mayıs yaklaşıyor dostlar. İşçi-emekçi yığınlarına yapılan haksızlıklara karşı durduğumuzu göstermek istiyorsak alanlara koşmamız gerekiyor. Eğer işçiler örgütlenmezlerse ellerinde kalan kırıntıları da kaybedecekler. Eğer huzur dolu, yaşam dolu bir dünya istiyorsak , örgütlen, örgütle!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!
“Oyuncular profesyonel mi?”
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...