Buradasınız
İnsan Kalabilmek
Kıraç’tan bir grup kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar. Bizler petrokimya işçisi kadınlarız. Duygularımızı bir mektupla anlatmak istedik. UİD-DER’in yayın akışını heyecan ve coşku ile takip ettik. 15-16 Haziran direnişinin yıl dönümünde kurulup bu günlere gelen ve on beşinci mücadele yılını kutlayan UİD-DER’e olan güvenimiz ve hayranlığımız bir kere daha arttı. Kuruluşunda nasıl bir emek ve inancın olduğunu, İşçi Öz-eğitim Gruplarındaki ağabeylerimiz, ablalarımız çok güzel ifadelerle bizlere anlattılar ve hissettirdiler. Derneğimizin ayaklarının kaygan zeminde olmadığını, yere sağlam bastığını, mücadelesinin işçi sınıfının saflarında güçleneceğini beynimize öyle bir kazıdık ki asla çıkmayacak. Bunda emeği geçen eski kuşak abilerimize, ablalarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Ne olduğumuzu, kim olduğumuzu bilmeden bu çürümüş düzenin içinde oradan oraya savrulan işçilerdik. Sonra UİD-DER’li bir işçiyle tanışmakla başladı hepimizdeki değişim ve dönüşüm. Önce UİD-DER’le nereye ait olduğumuzu öğrendik, sınıfımızın varlığından haberdar değildik, öğrendik. Sınıf dayanışması nedir nasıl var edilir, nasıl insan kalınır, bunları mücadele örgütümüz sayesinde öğrendik.
Haklarımızı aramayı, arayana destek olmayı, emekçi kadın olarak toplumdaki yerimizi, yapmamız gerekenleri hepsini bu okulda öğrendik. Hayatımıza ona göre şekil verip ona göre duruş sergilemeyi bizlere mücadele örgütümüz öğretti. Şimdi ayakları yere sağlam basan, ne yaptığını, ne konuştuğunu bilen haksızlıklar karşısında susmayan birer emekçi kadına dönüştük. Her birimizin farklı özellikleri var ama hepimiz insanlaştık. “İşçi sınıfı öldü” diyenlere inat büyüyor ve gelişiyoruz. Bu köhnemiş düzenden bir kurtuluş olacaksa o da işçi sınıfı sayesinde olacak, bunun bilincine vardık ve yürüdüğümüz bu yolda her birimiz yanımıza yeni bir dost eli katmak için çalışıyoruz. Bizleri bir çatı altıda toplayıp toplum içinde var olmayı öğreten UİD-DER’e teşekkür ediyor, nice yaşların olsun diyoruz. Biz bu yolda yürümeye devem edeceğiz tüm dostlarımızla. Emekçi kadınlar olarak yaşasın UİD-DER, yaşasın sınıf dayanışması, emekçi kadınlar bir adım öne diyerek sözlerimize son veriyoruz.
- UİD-DER Olmasaydı Ben Bu Koca Dünyada Kaybolurdum
- Düş Değil Bu, Hayal Değil!
- Direnişçi Bir İşçi Ailesinden ve Belediye İşçilerinden Merhaba!
- UİD-DER ile Değişen Hayatım
- İnsan Kalabilmek
- Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Akiko Hoşino’dan UİD-DER’e Teşekkür Mesajı
- UİD-DER ile Yeniden Doğdum
- UİD-DER Nefestir Bizim İçin
- Yolumuz Daima Açık Olsun!
- Suriyeli İşçi: “Derneğiniz Ne Güzel İnsanlar Yetiştirmiş”
- Anne-Oğul UİD-DER’liyiz, Mutluyuz, Gururluyuz
- Kökleri Derinlerde Bir Çınar, UİD-DER
- UİD-DER’le Bakmayı ve Baktığımı Görmeyi Öğrendim
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...