Buradasınız
UİD-DER Nefestir Bizim İçin
Gebze’den metal işçisi kadınlar
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler farklı fabrika ve sektörlerde çalışan kadın işçileriz. Bizi bir araya getiren, sınıf kardeşi olduğumuzu öğreten UİD-DER’in 15. kuruluş yılını coşkuyla selamlıyoruz. “Bir insan neyi değiştirebilir ki” demiyoruz. Çünkü o bir insanın UİD-DER’le yolu kesiştiğinde, kendini, ailesini ve çevresini nasıl değiştirdiğini öğrendik biz. Biz değişiyoruz ve o değişim çevremizi de etkiliyor.
Kadın olmak zordur bu topraklarda. İkinci sınıf insan olarak görülüp ve ne yazık ki aşağılanırız çoğunlukla. Biz geçmişte bunu fazlasıyla yaşadık. Ama UİD-DER’le tanıştıktan sonra hayatın yarısı olduğumuzu ve mücadelenin de yarısı olacağımızı öğrendik. Bizler kadınıyla-erkeğiyle mücadelenin içine girdiğimizde gücümüzün farkına vardık. Hayata, insanlara karşı yitirdiğimiz güven duygusunu yine UİD DER’le kazandık. Önceden olsa fabrikada bir haksızlıkla karşılaştığımızda susup “ben tek başıma ne yapabilirim ki” der durumu kabullenirdik. Ama şimdi “ben ne yapabilirim?” diye kendimize sorup sınıfımızın tarihine dönüp bakıyoruz. Bütün bunları bize taşıyan, bize gücümüzün farkına varmayı öğreten örgütümüze teşekkür ediyoruz.
15 yılda neler değişti, neler yıkıldı, neler tükendi. Etrafımıza baktığımızda yıkılan, eskiyen, tükenen o kadar çok şey görüyoruz ki. Böylesi bir çürümenin içinde biz şanslı olan taraftayız, çünkü UİD DER’liyiz. UİD-DER bizim yarına dair umudumuzu büyütüyor, karanlığın içinde fener olup yolumuzu aydınlatıyor. İşçi sınıfının tarihini geçmişten geleceğe taşıyor. Onun sayesinde öğreniyor, öğrendiklerimizi öğretiyoruz. Bu çok kıymetli bir şey. Ama en önemlisi dayanışmacı değerlerimizi korumamızı, işçi olmanın yalnızca çalışmaktan ibaret olmadığını öğreniyoruz. UİD-DER bizim için nefes oldu, özgürlüğün adı oldu. UİD DER’in 15. yılı işçi sınıfına ve emeği geçen herkese kutlu olsun!
Yolumuz Daima Açık Olsun!
UİD-DER ile Yeniden Doğdum
- UİD-DER Olmasaydı Ben Bu Koca Dünyada Kaybolurdum
- Düş Değil Bu, Hayal Değil!
- Direnişçi Bir İşçi Ailesinden ve Belediye İşçilerinden Merhaba!
- UİD-DER ile Değişen Hayatım
- İnsan Kalabilmek
- Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Akiko Hoşino’dan UİD-DER’e Teşekkür Mesajı
- UİD-DER ile Yeniden Doğdum
- UİD-DER Nefestir Bizim İçin
- Yolumuz Daima Açık Olsun!
- Suriyeli İşçi: “Derneğiniz Ne Güzel İnsanlar Yetiştirmiş”
- Anne-Oğul UİD-DER’liyiz, Mutluyuz, Gururluyuz
- Kökleri Derinlerde Bir Çınar, UİD-DER
- UİD-DER’le Bakmayı ve Baktığımı Görmeyi Öğrendim
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...