Buradasınız
UİD-DER’le Bakmayı ve Baktığımı Görmeyi Öğrendim
Gebze’den metal işçisi bir kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Hayatımdaki dönüm noktası UİD-DER’le tanışmama denk düşer. Grevci bir işçiydim o günlerde. Tamamen haklı olduğumuza inanıyor, üyesi olduğumuz sendikamızla fabrika önünde mücadele ediyorduk. Attığımız sloganlarla, yaptığımız konuşmalarla, duruşumuzla “bizden güçlüsü yok” diyorduk. Gelin görün ki gerçek hiç de böyle değildi. Greve çıkmıştık çıkmasına ama ne bir grev deneyimimiz vardı ne de öncesinde yapılması gerekenlere dair bir fikrimiz. Onca örgütsüzlüğümüzle sermayenin karşında bekliyorduk. Süreç uzuyor, içerde üretim devam ediyordu. Biz ise üzerimize salınan kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya geliyorduk.
UİD-DER’li dostlar grevimizi ziyaret ediyor, grevi duyurmak ve bizlere dayanışmada bulunmak için mektuplar yazıyor, videolar hazırlıyor, malzemeler üretiyorlardı. 2015 yılıydı. Bir yandan da çeşitli sanayi kentlerinde, metal işçilerinin ayaklandığı, başlarındaki sarı sendikadan kurtulmak için iş durdurduğu haberlerini alıyorduk. Bir yanda sendikalaşmaya çalışan, işyerine sendika getirmek için grevde olan biz, diğer yanda işyerindeki sendikalarından istifa ederek fabrika önünde direnişe geçen işçiler vardı. Neler olduğunu anlamaya çalışıyordum. Tüm bu sorularımın cevabını, UİD-DER’e gide gele aldım. Doğru yerden bakarsan, baktığını da doğru şekilde görebilirsin. UİD-DER sayesinde ben bunu öğrendim. Bana bir sınıf kimliği kazandırdı mücadele örgütüm. Benim için anlamı bu yüzden çok büyük. Tam bittiğini zannettiğimde, aslında yeni başlamış olduğumu keşfetmemi sağladı. Sınıfımın penceresinden bakmayı, baktıkça görmeyi, gördükçe mücadele etmeyi öğrendim. Gerçekten size ulaşılmasına izin verdiğinizde fikirleriniz değişir, bilinciniz gelişir, ruhunuz güzelleşir, yüreğiniz ferahlar ve umudunuz büyür. Kısacası dünyanız değişir. İşte UİD-DER bu kadar canlı bir şeydir. Nice mücadele dolu yıllar diliyorum hepimize. Yaşasın UİD-DER!
UİD-DER Sınıfın Mücadelesi Demektir
- UİD-DER Olmasaydı Ben Bu Koca Dünyada Kaybolurdum
- Düş Değil Bu, Hayal Değil!
- Direnişçi Bir İşçi Ailesinden ve Belediye İşçilerinden Merhaba!
- UİD-DER ile Değişen Hayatım
- İnsan Kalabilmek
- Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Akiko Hoşino’dan UİD-DER’e Teşekkür Mesajı
- UİD-DER ile Yeniden Doğdum
- UİD-DER Nefestir Bizim İçin
- Yolumuz Daima Açık Olsun!
- Suriyeli İşçi: “Derneğiniz Ne Güzel İnsanlar Yetiştirmiş”
- Anne-Oğul UİD-DER’liyiz, Mutluyuz, Gururluyuz
- Kökleri Derinlerde Bir Çınar, UİD-DER
- UİD-DER’le Bakmayı ve Baktığımı Görmeyi Öğrendim
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...