Buradasınız
Kökleri Derinlerde Bir Çınar, UİD-DER
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER 15 yaşında. Kuruluşunda koca salona sığmayan coşkulu, yaşlısından gencine gözleri ışıl ışıl, umudu yeşerten o insanlardan biri olduğu için ne kadar şanslı olduğunu zaman içerisinde daha iyi kavrıyor insan.
Evet, UİD-DER 15 yaşında. Fakat kökleri bir çınar gibi çok derinlerde ve toprağında dal budak salmış. Elbette bir evveliyatı vardı UİD-DER’in. İşçi Öz-Eğitim Gruplarında örgütlü işçiler, baharı bekleyen kardelenler gibi yanı başındaki işçileri örgütlüyor ve toprağın üstüne birlikte çıkmak için canla başla çalışıyorlardı. Bu işçilerin fabrikalarda, sendikalarda, alanlarda çok farklı bir duruş ve tarzı vardı. En öne çıkan yanı ise işçi sınıfının uluslararası bir sınıf olduğunun vurgulanmasıydı. İşte İşçi Öz-Eğitim Gruplarının ve kökü çok daha eskilere dayanan örgütlü işçilerin on yıllara dayanan alın terinin ve emeğinin ürünü olarak kurulmuştu UİD-DER.
UİD-DER’in 15-16 Haziran’da kurulması da hangi köklere dayandığının bir göstergesiydi. Nasıl ki 1 Mayıs sömürüye son vermek için dünya işçilerinin bir ilk adımdıysa, 15-16 Haziran da Türkiye işçi sınıfının bu topraklardaki ilk büyük direnişiydi. O tarihlerden beri işçi sınıfının içinde ve sendikalarda yer alan sınıf mücadelesinin öncüleri UİD-DER’in temellerini atmışlardı.
UİD-DER, her birimizi yeniden şekillendirdi. UİD-DER’le tanışan her birimiz dünyaya geniş bir pencereden ve işçi sınıfının cephesinden bakmayı öğrendik. Hayatında tek satır yazı yazmamış, okuma alışkanlığı olmayan işçiler bile UİD-DER çatısı altında sınıfının tarihini öğreniyor, siyaseti takip ediyor ve işçi sınıfının bakışıyla yazılar yazıyorlar. Sermaye sınıfının kirli siyasetini her alanda teşhir ediyorlar. Bu nedenle UİD-DER’li olmakla çok şanslıyız. Bu şansı başka işçilere vermek ve UİD-DER’le tanışıp buluşması için emek vermek boynumuzun borcu.
Bir resim karesinde minik bir UİD-DER’li kızımız karşısındaki grevci işçiye ve objektife cin gibi bakıyor. O resim karesinde olanlardan biri olmak ve UİD-DER içinde yaşlanmak da çok ayrı bir gurur benim için. UİD-DER kurulduğunda minik olan çocuklarımız büyüdüler ve mücadelenin içinde çekirdekten pişerek yetişen pırıl pırıl birer öncü işçi oldular. UİD-DER kökleri derinde olan ama geleceğe yükselen ulu bir çınar gibi büyüyor. Yaşasın örgütlü mücadelemiz! Yaşasın dünya işçilerinin örgütlü mücadelesi! Yaşasın UİD-DER!
UİD-DER Sınıfın Mücadelesi Demektir
- UİD-DER Olmasaydı Ben Bu Koca Dünyada Kaybolurdum
- Düş Değil Bu, Hayal Değil!
- Direnişçi Bir İşçi Ailesinden ve Belediye İşçilerinden Merhaba!
- UİD-DER ile Değişen Hayatım
- İnsan Kalabilmek
- Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Akiko Hoşino’dan UİD-DER’e Teşekkür Mesajı
- UİD-DER ile Yeniden Doğdum
- UİD-DER Nefestir Bizim İçin
- Yolumuz Daima Açık Olsun!
- Suriyeli İşçi: “Derneğiniz Ne Güzel İnsanlar Yetiştirmiş”
- Anne-Oğul UİD-DER’liyiz, Mutluyuz, Gururluyuz
- Kökleri Derinlerde Bir Çınar, UİD-DER
- UİD-DER’le Bakmayı ve Baktığımı Görmeyi Öğrendim
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...