Buradasınız
İşçi Sınıfının Lokomotifi UİD-DER
Bir grup metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler otomotiv sektöründe çalışan işçileriz. Düşük ücretler, işyerindeki baskılar bizleri de diğer işçiler gibi derinden etkiliyor. Fakat bizler bu koşulların ancak işçilerin örgütlü mücadelesiyle değişebileceğini biliyor ve işyerimizde bu örgütlülüğü sağlamaya çalışıyoruz. İşçi sınıfının tarihi bize örgütlü mücadelelerin nasıl kazanımlarla sonuçlandığını gösteriyor. Bunlardan biri de 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’dir. Bunları okullarda öğretmiyorlar. Biz bunları UİD-DER’den öğrendik. UİD-DER tam 10 yıldır işçilerin mücadelesine yol göstermeye devam ediyor.
Geçtiğimiz Pazar günü de “Gelenekten Geleceğe Mücadeleyi Büyütüyoruz” diyerek 10’uncu yılımızı hep beraber kutladık. Hayatı var eden işçilerin ellerinin işçi sınıfının kurtuluşu için birleştiğinde nasıl muazzam bir sonuç çıkardığını gördük gözlerimizde. UİD-DER’in disiplinli çalışmasını şenlikte de gördük. Sınıf bilinçli işçilerin elleri dokunduğu her şeyi ne kadar da güzelleştirmiş. Salonun hazırlığından servis organizasyonuna, sunumun etkileyiciliğinden sahnede devleşen UİD-DER işçi korosuna, çocuk bakım odasına kadar her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü.
Etkinlik boyunca tüylerimiz diken diken oldu. İşçi korosunun söylediği türküler, marşlar, uyarlamalar, yapılan sunum ve okunan şiirler insana coşku, umut, cesaret veriyordu. Baskıların, kadın ve çocuklara şiddet ve tecavüzün arttığı, her gün yüzlerce insanın haksız savaşlarda hayatını kaybettiği, savaşlar yüzünden evinden yurdundan göç etmek zorunda kaldığı, sosyal hak gasplarının ve iş cinayetlerinin arttığı bir dönemde böyle bir etkinliğin yapılması biz işçilere egemenlere karşı ne yapmamız gerektiğini gösteriyordu. Ne olursa olsun, umudunu kaybetme ve örgütlü gücüne güven!
Şenlik bittiğinde işçi sınıfının lokomotifi olan UİD-DER’in bir parçası olmaktan tekrar tekrar gurur duyduk ve bilenen mücadele azmimizle fabrikalarımıza döndük.
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.