Buradasınız
İşsizlik Fonu Yağmaya Açıldı!
Üsküdar’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşsizlik Sigortası Fonu’nun patronlara aktarılmasını sağlayan yasa Cumhurbaşkanı tarafından 17 Ağustosta onaylandı. Hükümetin ekonomik krizi de bahane ederek uzun bir süredir gözünü diktiği fon böylece resmen yağmaya açıldı. Sendika konfederasyonları ise yasanın geri çekilmesine yönelik doğru bir tutum sergileyemediler.
İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki para 2000 yılından bu yana biz işçilerden kesilen primlerle 42 milyar TL’ye ulaştı. Bu paradan yararlananların sayısı ise sadece 292 bin kişi. Gerçek işsiz sayısının 6 milyon olduğu düşünülünce bu rakam devede kulak demektir. İşçiye kullandırılmayan fon Cumhurbaşkanı’nın onayladığı yasayla birlikte sermaye sınıfına ve devletine kaynak oluyor. Fonun dörtte üçü 2009-2010 yıllarında, dörtte biri de 2011-2012’de devletin GAP’a yatırım yapması için hazineye aktarılacak. Patronların ödemesi gereken sigorta primleri de aynı fondan karşılanacak.
Sendika konfederasyonları İşsizlik Sigortası Fonu’nun patronlara peşkeş çekilmesini önlemeye yönelik CHP’den “işsizlik Fonu’na sahip çıkmasını” ve “Anayasa Mahkemesine götürmesini” bekliyorlar. Sendika bürokratları işçi sınıfının gücüne ve mücadelesine güvenmek yerine burjuva partilerinden medet umuyorlar ve onların kuyruğuna takılıyorlar. Ayrıca, işçi sınıfına yapılan saldırılara karşı önceden mücadele etmek yerine yasalar meclisten geçtikten sonra işçilere karşı sorumluluklarını hatırlıyorlar!
Sermaye sınıfı ve onun devleti, karşısında örgütlü bir güç görmeyince işçi sınıfının haklarına saldırmaktan geri durmuyor. Burjuva hükümet biz işçilere fondan yararlanmamamız için birçok engel koyarken, sıra patronlara gelince hiçbir engel tanımıyor. Bu saldırılara dur diyecek olan biz işçilerin örgütlü mücadelesidir. Sendikalarda militan sınıf sendikacılığı anlayışını hâkim kılabilecek olan da yine biz işçilerin örgütlü ve bilinçli mücadelesidir.
Görmek İçin İyi Bakmak Gerek
KESK Üyeleri %5’lik Zamma Hayır Diyor
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...