Buradasınız
Mamak Halkı Zamlara Karşı Yürüdü
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dünya genelinde yaşanan kapitalist krize karşı pek çok yerde kitlesel gösteriler yapılıyor. Bu gösterilerin bir benzeri de Mamak’ta yapıldı. 28 Aralık Pazar günü “Zamlar Geri Alınsın, Krizin Faturasını Emekçiler Değil Patronlar Ödesin” pankartı altında yapılan mitinge yaklaşık 600 kişi katıldı. Mitingde UİD-DER’li işçiler olarak bizler de vardık ve bu krizi bizim yaratmadığımızı, bedelini de ödemeyeceğimizi hep birlikte haykırdık.
Tekmezar Parkından başlayan yürüyüş “Krizin Bedeli Patronlara”, “Doğalgaz Zamları Geri Alınsın”, “Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız”, “Barınma Hakkımız, Söke Söke Alırız”, “Susma Haykır Zamlara Hayır” sloganları eşliğinde Tuzluçayır Meydanına kadar sürdü. Tuzluçayır Meydanında yapılan basın açıklaması ve konuşmaların ardından miting sona erdi.
Konuşmalar sırasında UİD-DER’li işsiz bir arkadaşımız da söz alarak işten atılmasını anlattı: “Ben tekstil fabrikasında çalışan bir işçiydim ama diğer arkadaşlarımla ortak bir mücadele veremediğimiz için işten atıldım. Bu yüzden, işten atıldığımda patron karşısında tektim ve tek olduğum için güçsüzdüm. İşte tam da bu güçsüzlüğümüzden kaynaklı olarak patronlar bizi, milyonlarca işçi-emekçiyi açlığa, yoksulluğa sürüklüyor. Özellikle yaşanan kriz dolayısıyla her gün fabrikalar kapatılıyor ve milyonlarca işçi işten atılıyor. Ama bu krizi biz yaratmadık. Bu kriz yanlış politikaların doğurduğu bir finans krizi değil, kapitalist sistemin özünden kaynaklanan bir krizdir. Bizler bu krizin faturasını ödemeyi reddediyoruz. Krizin bedelini patronlar ödemelidir. Bunu yapabilecek tek güç ise örgütlü işçi sınıfıdır. Bizler patronların istediği gibi fedakârlık yapmayacağız çünkü bizim fedakârlık yapacak lüksümüz yok. Nasıl ki daha önceden kârlarını paylaşmadıysak zararlarını da paylaşmayacağız. Unutmayalım ki biz işçiler birlikte olduğumuz sürece güçlüyüz. Mücadelemizi sendikalarımızdan, derneklerimizden güç alarak devam ettirmeliyiz. Bu bizim için bir tercih değil yaşamsal bir zorunluluktur.” Konuşmasının ardından arkadaşımız işçi sınıfın devrimci şairi Nazım Hikmet’in “Onlar” şiirini okudu ve hep birlikte haykırdık: “Asırda onlar yendi onlar yenildi, çok sözler edildi onlara dair ve onlar için zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur denildi.”
Mitingde söz alan işçiler başta ulaşım sorunu ve doğalgaz zammı olmak üzere çeşitli sorunlarını dile getirdiler. Daha sonra miting atılan sloganlarla son buldu.
Bugün bizler Ankara’da, Mamak’da alanlardaydık “Krizin Faturası Patronlara” diye haykırdık. Gerek Türkiye’nin gerekse de dünyanın pek çok yerinde insanlar sokaklarda aynı sloganı haykırıyorlar. Dünya işçi sınıfı patronların yarattığı krizin bedelini ödemeyecek. Bu bilinçle haykırıyoruz:
Krizin Faturası Patronlara!
Asgari Ücret Komedisi
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...