Buradasınız
Mytechnic’de İşten Çıkarıldık
Gazi Mahallesi’nden UİD-DER üyesi bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sabiha Gökçen Havalimanında faaliyette buluna bir uçak bakım-onarım firması olan Mytechnic’in yaklaşık 650 çalışanı var. En son şirketin %60’ı Çinli HNA Group’a satıldı. İşyerinde daha önce, çalışanların maaşlarının 4 ay ödenmediği durumlar yaşanmış ve buna karşı eylem yaptıkları için bazı işçiler işten çıkarılmıştı. Bu işyerinde uçak temizliği de taşeron bir firmaya yaptırılıyor ve çalışanların maaşları sürekli geciktiriliyor, en son bu birimde de birçok işçi iş bıraktı ve işten ayrıldı.
Ben Mytechnic ve İŞKUR’un ortak düzenlediği uçak bakım teknisyeni yetiştirme eğitim programına katıldım, bu programa 300 kişi katıldı. Kursiyer seçmelerinde başarılı olanların %50’sinin işe alınacağı ve 550 dolar ile işe başlayacağımızı söylediler. Seçmelerde %50 kotanın pek önemli olmadığını, kurs süreci uzun olduğundan (6 ay) bırakanların olacağını, bu yüzden böyle bir kota koyulduğunu, iş durumuna göre istihdam oranının artabileceği söylendi. Lakin kurs süreci böyle geçmedi. Çalışma Bakanlığı İl Müdürü kursun ilk günü yaptığı konuşmada dayanışma halinde olmamızın bize bir şey sağlamayacağını, rekabet etmemiz gerektiğini söyledi. Kurs süreci de böyle geçti. Görece daha başarılı birçok kişi torpili olmadığı için işe alınmadı. Kurs bittikten sonra 127 kişi işbaşı yaptı. Başlangıçta eğitim müdürü tarafından belirtilen 550 dolar ücretten geri dönüldü ve asgari ücrete imza attırıldı, kabul etmememiz halinde yedek kursiyerlerin beklediği söylendi. Bir de daha önce olmayacağı söylenen deneme süresi araya sokuldu. Biz de bir örgütlülüğümüz olmadığı için bu şartları kabullenerek işe başladık.
Geçen 2 aylık deneme süresi içerisinde hiçbir uyarı almamamız ve başteknisyenlerimiz tarafından beğenilmemize karşın birinci gruptan işe başlayan 12 kişinin iş akdine son verildi. İşten atılabilmemiz için ortaya düzmece fotoğraflar sürüldü. Uçağın içinde uyurken bir teknisyenin fotoğrafı çekilmiş, bu fotoğrafla müdürler atölyeleri dolaştı ve çıkarma için zemin hazırladı. İşin ilginç yanı, fotoğrafta görülen iş ayakkabılarından bize verilmemişti bile. İşten çıkarıldığımız gün, akşam sıralarında 127 kişiden 100 kişinin işten çıkarılacağı ve yeni bir kurs düzenleneceği haberi geldi. Arkadaşlarla gün içinde de zaten konuşmalarımız olmuştu. Akşam iş çıkış saatine doğru bir kısmımız telefonla aranarak insan kaynaklarına çağrıldık. Ben giderken bir arkadaşım verdikleri kâğıdı imzalamış gidiyordu, ona yanlış yaptığını söyledim, içeri girdiğimde diğer 3 arkadaş insan kaynakları yöneticisi ile tartışıyorlardı. Ben de hiçbir kâğıdı imzalamayacağımı, işyerini şikâyet edeceğimi, sendikaya gideceğimi söyledim ve apron kartımı vermeden çıktım. Atölyeye döndüğümde birçok kişi toplanmış artık kimin çağrılacağını bekliyorlardı. Ben de arkadaşlara, verdikleri kâğıtları imzalamamalarını, işyerini şikâyet etmemiz gerektiğini söyledim, çünkü istihdam garantisiyle bizi kandırmışlardı. İşyerinin çıkışında kartlarımız okunmadığı gerekçesiyle güvenlik görevlisi kartımı aldı. Ben de kartımı onun elinden çekip almaya çalıştım, bu sırada o beni yere yatırdı ve birkaç güvenlik görevlisi daha geldi. Ben de yerden kalkarak yumruğumu havaya kaldırdım ve sendikaya gideceğimi, Türk Motor Bakım Merkezi’nde yeni grev yaşandığını, buraya da geleceğimizi söyledim. Bu sefer güvenlik görevlileri tekrar üstüme geldi ve beni susturmaya çalıştılar. Bu sefer yaşlı teknisyenler araya girdi ve beni yatıştırmaya çalıştılar, sonra arkadaşlar koluma girdi ve işyerinden ayrıldık.
Bu davranışım işçiler üzerinde çok etkili olmuştu. İşten çıkarılan arkadaşlar bu tepkiden sonra telefonlaşacağımızı, bir arada olacağımızı söylediler. Ertesi hafta kursu düzenleyen Pendik İŞKUR müdürlüğüne gittik ve şikâyette bulunduk. Olay havacılık üzerine yayın yapan popüler bir web sitesinde haber olarak yayınlandı; haberde Genel Müdür Cem İpek’in açıklamalarına yer verilmişti. İşten çıkarılanların uçuş güvenliği ile ilgili birtakım kurallara uymadığı için işten çıkarıldığı yazıyordu. Biz de buna karşı bir açıklama yaptık, uçuş güvenliğiyle ilgili kuralsızlıklar Mytechnic’den kaynaklanıyordu ve firma bu tür devlet destekli kursları istismar etmeye çalışıyordu. Şikâyetlerimiz ve olayın basına yansıması dolayısıyla bir ara umutlansak da maalesef yasal olarak bir şansımız yoktu, çünkü deneme süresi içinde iş güvencesi yoktu. Bu tür istihdam garantili kurslarda da yapılan sözleşme gereği istihdam garantisi de bir aydı ve bundan da bize hiç bahsedilmemişti, açıkçası kandırılmıştık. Gene de yaptığımız şikâyetlerden dolayı işveren korkmuştu, sonraki gruptan eleme yapılmadı sadece bölüm değişimleri oldu.
Hepimiz kursa iyi bir meslek, daha iyi çalışma koşulları ümidiyle gitmiştik, ama maalesef sonumuz pekiyi olmadı. İŞKUR işçilerin işsizlik fonundan aldığı kaynakla bu tür istihdam garantili kurslar düzenliyordu ama gene de bu paralar patrona dönüyor, biz işçiler bundan zarar görüyorduk. Bu kurslar üzerindeki istismar o kadar kötü boyutlarda ki, THY 5 yıl yüksekokul okumuş teknisyenleri tekrar bu kurslarla işe alıyor. Çünkü bu durumda 36 ay sigorta bedelini devlet işveren yerine ödüyor. Zaten öğrendik ki, istihdam garantili kurslarla ilgi şikâyetler daha önce de olmuş. Maalesef önceden bir örgütlülüğümüz de olmadığı için son çabalarımız işe dönmemize yeterli olmadı. Bu Türkiye’de işçi sömürüsünün hangi boyutlara vardığını açıkça gösteriyor.
Kelepçe Fabrikasına Kelepçelendik
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...