Buradasınız
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor
Aydınlı’dan bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Derneğimiz UİD-DER her sene olduğu gibi 2013 1 Mayısı’nda da disiplini, coşkusu ve kitleselliği ile göz doldurdu. Aylar öncesinden başlayan hazırlıklardan sonra 1 Mayıs sabahı otobüslere binerek Gebze’deki mitinge katıldık.
Daha bekleme alanında iken kalabalık ve coşkumuzla çevrenin yoğun ilgisini toplamıştık. Çevreden bizi izleyenler sınıfın yakıcı sorunlarını dile getirdiğimiz sloganlarımıza eşlik ediyor, marşlarımıza tempo tutuyordu. Bazı emekçiler, esnaflar daha fazla dayanamayarak kortej sorumlumuzdan izin alıp aramıza katılarak halay çekti. Ses aracımızdan yapılan konuşmalar, çalınan şarkılar ve marşlar nedeniyle çevredeki evlerde yaşayanlar camlara çıkmış bizi izliyorlardı. Yürüme yolu boyunca herkes şarkılarımıza ve sloganlarımıza alkış tutarak eşlik ediyordu. Alanın giriş noktasına geldiğimizde coşkumuz herkesin sahneyi bırakarak bize doğru dönmesini sağladı. Konuştuğumuz işçilerin birçoğu bu kadar kalabalık bir 1 Mayıs korteji daha önce görmediklerini ama UİD-DER’i ve bizim çalışmalarımızı bildiklerini anlatıyorlardı. Konuştuğum sendikalı, sendikasız bütün işçiler derneğimizin faaliyetlerini övüyorlardı.
2013 1 Mayısı’nı da UİD-DER’e yakışır bir şekilde geride bıraktık. Önümüzdeki dönemde hak gaspları, işten atmalar, türlü saldırılar yoğun olacağa benziyor. İşçi sınıfının bu sorunlara karşı duyarlı olması, sorunları temelinde birlik olması ve mücadeleyi büyütmesi için çalışmalarımız devam ediyor.
UİD-DER YÜRÜYOR MÜCADELE BÜYÜYOR!
İlk 1 Mayısım
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...