Buradasınız
Paksan Makina İşçileri MESS’i Protesto Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yenibosna’da kurulu Paksan Makina işçileri, grup toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlık sürecine girmesiyle, MESS’in dayatmalarına karşı her Cuma günü eylem yapıyorlar. 08.00’deki vardiya değişiminde gerçekleşen protesto eylemlerinin sonuncusu, 10 Mayıs Cuma günü yapıldı. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın yetkili olduğu Paksan’da eylem yapan metal işçileri grev uyarısında bulundular.
10 Mayısta vardiyaya gelen işçiler, vardiyadan çıkan işçileri kapıda beklediler; birlikte sloganlar atarak eylem gerçekleştirdiler. Sendika öncülüğünde yapılan eyleme Birleşik Metal-İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Yılmaz Bayram da katıldı. “Yaşasın Onurlu Mücadelemiz!”, “Sadaka Değil Toplu Sözleşme!” sloganlarını haykırarak vardiyadan çıkan işçileri, vardiyaya gelen işçileri sloganlarla karşıladılar. İşçiler bir araya geldiğinde Yılmaz Bayram, işçilere hitaben bir konuşma yaptı. 1 Mayıs sürecini değerlendirip valiliğin yasakçı tutumunu eleştiren Bayram, işe iade davasını kazanmalarına rağmen işe geri alınmayan 305 THY işçisinin direnişini ve Hava-İş Sendikası’nın 15 Mayısta grev kararı almasını selamladı. Maliye Bakanı’nın tutumunun düşünülmesi gerektiğini de belirten Bayram şöyle konuştu: “Hükümet ve sermaye sahiplerinin grev saldırısı sürüyor. Arabulucu sürecinin sonuçlanmasından sonra uyumsuzluk çıkması halinde Haziran ayı içerisinde Birleşik Metal-İş Sendikası olarak greve gideriz. Türk Metal ve Çelik-İş Sendikaları da grev kararını verdiler. 3 sendikanın birlikte karar alarak greve gitmesi müzakerelerde olumlu sonuç alınması anlamına gelir. Ancak Türk Metal, MESS’i kurtarmanın derdinde. MESS ile gizli anlaşmalar yürütüyor. Bu sendikaların tutumu bizi hiç ilgilendirmiyor. Biz Haziran ayı içerisinde greve çıkabiliriz. Biz burada her Cuma, bir iş olsun diye değil, kararlı olduğumuzu ve greve bir adım daha yakın olduğumuzu gösteriyoruz. Türk Metal’le MESS’in oyununu bozmanın yolu greve gitmektir. Herkese kolay gelsin.”
Konuşmanın ardından işçiler slogan ve alkışlarla dağıldılar. Vardiyaya gelen işçiler işbaşı için fabrikaya girerken, mesaisi biten işçiler de servislere binerek evlerinin yolunu tuttular.
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...