Buradasınız
“Direniş Divanı”
Sarıgazi’den bir tersane işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sarıgazi UİD-DER temsilciliğinden arkadaşlarla birlikte direnişteki Divan işçilerini ziyaret ettik. Koç grubuna ait olan fabrikada çalışan Divan Turizm işçileri, iki hafta önce kötü çalışma koşullarına direndikleri için işten atılmıştı. Onları bu mücadelelerinde yalnız bırakmayarak, Cumartesi sabahı kahvaltı sofralarına misafir olduk.
Divan işçileri işyerinin kapısının önüne kocaman bir çadır kurmuşlar. Çadırın girişine astıkları yazı oldukça anlamlıydı: “Direniş Divanı”. Boş durmayı sevmeyen işçiler, çadırın yanındaki alanda, çadırın içine koymak için tahtadan raflar yapıyorlardı. Çadırlarının içinde ise çıtırtılarla yanan bir soba onları sürekli etrafına çağırıyordu. Sobanın arkasında hemen çadırın duvarında “Basında Biz” köşesi vardı. Burada Koç grubu yönetim kurulu başkanı Ali Koç’un son günlerde yaptığı açıklamalar göze çarpıyordu. Ali Koç bu yazılarda utanmadan toplumdaki gelir adaletsizliğinin kendisini ne kadar kaygılandırdığını anlatıyordu. Bu açıklamalar Divan direnişinin çadırında hiçbir yerde olmadığı kadar çarpıcı duruyordu.
Onlarla birlikte kahvaltı ederken sohbete başladık. Sonra bu sohbetlerimizi kameramızı kurarak röportaja dönüştürdük. Çadırın önüne büyük bir “Direniş Divanı” kurduk. İşçiler, direnişe çıkış süreçlerinin kendileri için ne kadar hızlı geliştiğini ve hazırlıksız yakalandıklarını anlattılar. İnsan gibi çalışmak ve insanca yaşayabilecek bir ücret alabilmek için imza topladıklarını ve sendikalı olduklarını, fakat Koç grubunun, haklarını aradıkları için kendilerini işten attığını belirttiler. Mücadelelerini yükseltmek ve yaymak için çeşitli yerlerde basın açıklaması ve yürüyüşler yapacaklarını açıkladılar. Bu kapsamda Pazar günü Taksim’deki Divan Oteline yürüdüler ve kararlılıklarını gösterdiler.
Onlarla patronların tek derdinin “kâr” olduğunu konuştuk. Kârları uğruna her şeyi yapabileceklerini ifade ettik.
Koç grubu, Gezi protestoları sırasında Divan Otelinin kapılarını polis saldırısına uğrayanlara açmış ve demokrat pozlar kesmişti. Şimdi Divan işçilerine yaptıkları, patronlar sınıfının iktidar kavgasındaki demokrat pozlarının ne kadar yalan olduğunu, yaptıkları her şeyin kendi sınıfsal çıkarlarına bağlı olduğunu bir kez daha gösteriyor. Sermayenin farklı kesimleri dönem dönem kendi aralarında kavgaya tutuşsalar da, işçi sınıfına karşı her zaman ortak hareket ederler ve işçi sınıfının hak arama mücadelesine aynı sınıfsal tepkiyi verirler. Koçların endişesi boşuna değildir. Biliyoruz ki Türkiye işçi sınıfı bunu anlayıp bir araya geldiğinde sermayenin hükmü de son bulacaktır.
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...