Buradasınız
Dün Babamın Omzunda, Bugün Kendi Ayaklarımın Üzerinde!
Gazi Mahallesinden bir lise öğrencisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs’ta yine alanlardaydık. İşçisiyle, emekçisiyle, genciyle ve sesini duyurmak isteyenlerle 1 Mayıs’ı kutladık. Yine benim için her sene olduğu gibi heyecan ve coşkuyla geçti. Hatta o kadar güçlü bağırdım ki birkaç gün sesim kısık bir şekilde dolaştım. 1 Mayıs’tan bahsetmişken sizlerle küçük bir hikâyemi paylaşmak isterim: Şu an lise öğrencisiyim. 1 Mayıs’a ilk defa 8 yaşımda katıldığımı hatırlıyorum. O zamanlar küçük olduğum için 1 Mayıs’ın bilincinde değildim ama yine de o yaşlarımda bile çok keyif almıştım. Alanda babamla birlikteydik. Yorulduğum için babamın omzuna çıkmak istiyordum. Doğruyu söylemek gerekirse yorulduğum için değildi, asıl amacım ileride neler olduğunu görebilmekti. Ve babamın omzuna çıktığımda gördüğüm tek şey işçi sınıfıydı. En uzaklarda bile işçiler vardı. Neden orada olduğumuzu bilmediğim halde kalabalık beni çok heyecanlandırmıştı. Bugüne dönecek olursak; artık 1 Mayıs’a kendi ayaklarımın üzerinde katılıyorum. Hem de hiç yorulmadan! Ve ayrıca UİD-DER sayesinde 1 Mayıs’ın ne demek olduğunu bilerek, bizim için neden önemli olduğunun farkında olarak katılıyorum.
Ve şunu da biliyorum ki 1 Mayıs, biz dünya işçi sınıfına ait olan bu gün, haklarımızı, isteklerimizi haykırabileceğimiz, kötü hayat koşullarına karşı ses çıkarabileceğimiz bir gün. Bu yüzden işçisiyle, genciyle bu gün alanlara çıkıyoruz. Geleceğin işçileri olacak ve bu zorlu koşullarla karşılaşacak biz gençlerin de alanlarda yerini alması gerektiğini düşünüyorum. Hem ailemiz için hem kendi geleceğimiz için! Yaşasın işçi sınıfı! Yaşasın örgütlü mücadelemiz!
Biz Haksızlığa Boyun Eğmeyenleriz
1 Mayıs Bizimdir!
Son Eklenenler
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....