Buradasınız
Soma Katliamının Hesabını Soracağız!
Mersin’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bundan altı yıl önce egemenler 301 sınıf kardeşimizi katletmişti Soma’da. Kelimenin tam ve gerçek anlamıyla katletmişlerdi. Bile bile, göz göre göre hiçbir güvenlik önlemi almadan, ölüm tünellerine göndermiş, sonra da başlarına yıkmışlardı dünyayı. Sadece onların mı? Yüzlerce ananın, eşin, çocuğun ve milyonlarca sınıf kardeşimizin. Bu ilk değildi elbet ve fakat ne yazık ki kapitalist efendilerin iktidarı sürdüğü müddetçe son da olmayacak. AKP’li eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Zonguldak’daki bir maden göçüğü sonrasında, utanmadan, “güzel öldüler” demişti. Ya devletin başındaki zat ne demişti? “Ölüm bu işin fıtratında var”. 301 sınıf kardeşimizin ölmesinin nedeni yaptıkları işin değil ama kapitalizmin fıtratıydı. Bir de onun başındaki egemenler işçi katletmesini çok iyi öğrenmişlerdi, hem de hiç gözlerini kırpmadan. Daha önce de katletmişlerdi defalarca kez. Türkiye’de her yıl iki bine yakın işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. Dünya genelinde ise iş cinayetlerinde ölen işçi sayısı üç milyona yakın.
Kapitalizm var olduğu sürece, kapitalistlerin katliamcı ruhu daha çok sınıf kardeşimizin canını alacak. Yan yana gelip örgütlenmeden bu katliamdan kurtulmak olası değil. Başta Soma’da canını kaybeden sınıf kardeşlerimiz olmak üzere tüm sınıf kardeşlerimize söz veriyoruz; bütün dünyada kan emici patronlar düzenini yerle bir etmeden ruhumuzun acısı dinmeyecek. Söz veriyoruz; kanlı yaşlar akıtan her bir çift gözün hesabını soracağız.
Soma’da madende öldün mü kardeş?
Diri diri toprağa girdin mi kardeş?
Patronların zulmünü gördün mü kardeş?
Soracağız hesabını söz sana kardeş.
Ey geride kalanlar bu hesap bizim.
Hükmü yok ağlamanın hükmü yok sözün.
Kanlı yaşlar akıtan her bir çift gözün
Soracağız hesabını söz sana kardeş.
Kadraja Sığmayan Hayatlar
“Siz Haklıydınız!”
- Soma Katliamından 10 Yıl Sonra Kamu Görevlileri İlk Kez Hâkim Karşısında
- Soma’yı Unutmadık! Tekmecilerden Hesap Sormak İçin Tek Adam Rejimine HAYIR!
- Soma: Acımız ve Öfkemiz Dinmedi, Unutmayacağız!
- Soma Katliamı Davası Sonuçlandı, Adalet Arayışı Sürüyor
- Soma Davasında Yine Adalet Yok!
- Soma Katliamının Hesabını Soracağız!
- Soma Katliamının Altıncı Yılı: Acımız da Öfkemiz de Dinmiş Değil!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...