Buradasınız
Soma’yı Unutmadık! Tekmecilerden Hesap Sormak İçin Tek Adam Rejimine HAYIR!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 madenci kardeşimiz katledildi. Yaşadığımız acının, dinmeyen öfkemizin, Türkiye işçi sınıfı tarihindeki en büyük işçi katliamı Soma’nın üzerinden 9 yıl geçti. Ne yazık ki bu 9 yılda binlerce işçi kardeşimizi daha iş cinayetlerinde, on binlerce canımızı depremlerde kâr ve rant uğruna kaybettik. Soma’da ve daha yüzlerce iş cinayetinde davalar cezasızlıkla sonuçlandı, patronlar adeta ödüllendirildi. İş güvenliği ve işçi sağlığı sadece kâğıt üzerinde kaldı. Denetimsizlik, cezasızlık can almaya devam ediyor. Rakamlar değişiyor fakat öyküler ve ölümler aynı. Sınıf kardeşlerimiz arkalarında tarifsiz acılar bırakarak her gün sermaye canavarına, kapitalist kâr hırsına kurban ediliyor. Daha geçtiğimiz günlerde Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Mates Madencilikte meydana gelen heyelan sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi, 5 işçi yaralandı.
İSİG Meclisi’nin verilerine göre AKP’li yıllar boyunca en az 31 bin 131 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. AKP iktidarıyla birlikte ülkenin devasa bir iş cinayetleri kabristanına dönüştüğü gerçeği karşımızda duruyor! Soma’da yüreği paramparça olmuş madenci yakınına atılan tekme ve tekmecinin ödüllendirilmesi, Erdoğan’ın her katliamda çıkıp “kader, fıtrat” demesi, sorumluların cezasız kalması, adalet isteyenlere karşı kullanılan nefret dili AKP iktidarının emek düşmanlığında nasıl sınır tanımadığının örnekleri olarak tarihe geçti. Adaletsizlik, kibir, umursamazlık, emekçi düşmanlığı bu rejimin alâmetifarikası oldu.
Soma’nın, Soma’da atılan tekmenin hesabını soramadığımız için daha pek çok katliam yaşandı bu ülkede. Hiç kuşku yok ki işçi sınıfı ancak örgütlü bir güç haline geldiğinde katliamların, yaşanan acıların ve adaletsizliklerin hesabını sorabilir. Bunun için ilk olarak toplumu nefessiz bırakan bu kötülük düzeninden kurtulmamız gerekiyor. İşte bu nedenle 14 Mayıs, sıradan bir seçim olmayacak. Soma’nın, işçi düşmanı tekmecilerin, yağmacıların, 21 yıldır emekçilere yaşatılan nice acının, katliamın, baskı ve zorbalığın hesabını sormak için bir başlangıç olacak. Yarın milyonlarca emekçi; işçi düşmanlığıyla, yarattığı yağmacı enkaz düzeniyle, arsızlığıyla, çürümüşlüğüyle, emeğe, doğaya, insanlığın kültürel mirasına karşı sergilediği örgütlü kötülükle, rant ve kâr hırsıyla tarihin karanlık sayfalarına geçen tek adam rejimine “Hayır!” diyecek!
- Soma Katliamından 10 Yıl Sonra Kamu Görevlileri İlk Kez Hâkim Karşısında
- Soma’yı Unutmadık! Tekmecilerden Hesap Sormak İçin Tek Adam Rejimine HAYIR!
- Soma: Acımız ve Öfkemiz Dinmedi, Unutmayacağız!
- Soma Katliamı Davası Sonuçlandı, Adalet Arayışı Sürüyor
- Soma Davasında Yine Adalet Yok!
- Soma Katliamının Hesabını Soracağız!
- Soma Katliamının Altıncı Yılı: Acımız da Öfkemiz de Dinmiş Değil!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...