Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Soma’yı Unutmadık! Tekmecilerden Hesap Sormak İçin Tek Adam Rejimine HAYIR!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 madenci kardeşimiz katledildi. Yaşadığımız acının, dinmeyen öfkemizin, Türkiye işçi sınıfı tarihindeki en büyük işçi katliamı Soma’nın üzerinden 9 yıl geçti. Ne yazık ki bu 9 yılda binlerce işçi kardeşimizi daha iş cinayetlerinde, on binlerce canımızı depremlerde kâr ve rant uğruna kaybettik. Soma’da ve daha yüzlerce iş cinayetinde davalar cezasızlıkla sonuçlandı, patronlar adeta ödüllendirildi. İş güvenliği ve işçi sağlığı sadece kâğıt üzerinde kaldı. Denetimsizlik, cezasızlık can almaya devam ediyor. Rakamlar değişiyor fakat öyküler ve ölümler aynı. Sınıf kardeşlerimiz arkalarında tarifsiz acılar bırakarak her gün sermaye canavarına, kapitalist kâr hırsına kurban ediliyor. Daha geçtiğimiz günlerde Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Mates Madencilikte meydana gelen heyelan sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi, 5 işçi yaralandı.
İSİG Meclisi’nin verilerine göre AKP’li yıllar boyunca en az 31 bin 131 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. AKP iktidarıyla birlikte ülkenin devasa bir iş cinayetleri kabristanına dönüştüğü gerçeği karşımızda duruyor! Soma’da yüreği paramparça olmuş madenci yakınına atılan tekme ve tekmecinin ödüllendirilmesi, Erdoğan’ın her katliamda çıkıp “kader, fıtrat” demesi, sorumluların cezasız kalması, adalet isteyenlere karşı kullanılan nefret dili AKP iktidarının emek düşmanlığında nasıl sınır tanımadığının örnekleri olarak tarihe geçti. Adaletsizlik, kibir, umursamazlık, emekçi düşmanlığı bu rejimin alâmetifarikası oldu.
Soma’nın, Soma’da atılan tekmenin hesabını soramadığımız için daha pek çok katliam yaşandı bu ülkede. Hiç kuşku yok ki işçi sınıfı ancak örgütlü bir güç haline geldiğinde katliamların, yaşanan acıların ve adaletsizliklerin hesabını sorabilir. Bunun için ilk olarak toplumu nefessiz bırakan bu kötülük düzeninden kurtulmamız gerekiyor. İşte bu nedenle 14 Mayıs, sıradan bir seçim olmayacak. Soma’nın, işçi düşmanı tekmecilerin, yağmacıların, 21 yıldır emekçilere yaşatılan nice acının, katliamın, baskı ve zorbalığın hesabını sormak için bir başlangıç olacak. Yarın milyonlarca emekçi; işçi düşmanlığıyla, yarattığı yağmacı enkaz düzeniyle, arsızlığıyla, çürümüşlüğüyle, emeğe, doğaya, insanlığın kültürel mirasına karşı sergilediği örgütlü kötülükle, rant ve kâr hırsıyla tarihin karanlık sayfalarına geçen tek adam rejimine “Hayır!” diyecek!
- Soma Katliamından 10 Yıl Sonra Kamu Görevlileri İlk Kez Hâkim Karşısında
- Soma’yı Unutmadık! Tekmecilerden Hesap Sormak İçin Tek Adam Rejimine HAYIR!
- Soma: Acımız ve Öfkemiz Dinmedi, Unutmayacağız!
- Soma Katliamı Davası Sonuçlandı, Adalet Arayışı Sürüyor
- Soma Davasında Yine Adalet Yok!
- Soma Katliamının Hesabını Soracağız!
- Soma Katliamının Altıncı Yılı: Acımız da Öfkemiz de Dinmiş Değil!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...