Buradasınız
Haklı Taleplerimiz İçin Alanlara!
Tuzla’dan bir tersane işçisi
25 Ocak Pazar günü Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformunun krize, işten atmalara, zamlara karşı düzenlediği mitinge UİD-DER olarak katıldık.
Miting alanına gitmeden önce kortejimizi düzenli bir şekilde oluşturduk. İzmit yürüyüş yolundan miting alanına kadar hep beraber kortejler halinde yürüdük. Yürürken de sloganlarımızı attık: “Parasız Sağlık, Parasız Ulaşım, Parasız Eğitim”, “Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey”, “Krizin Faturası Patronlara”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!” İçinden geçtiğimiz süreçte birçok fabrikada işten atmalar, ücretsiz izinler, sosyal hak talanları ve bunlar da yetmezmişçesine zamlarla krizin bütün yükünü işçi ve emekçilerin sırtına yüklemeye çalışıyorlar. Bu soğuk kış aylarında birçok işçi evinde ne sıcak bir yemek pişirebiliyor ne de evlerini ısıtacak yakacak bulabiliyor. Burjuvazinin sözcüleri krizi çok iyi yönettiklerini söylüyorlar. Düşünüyorum da kriz böyle yönetiliyorsa, bir de yönetemeseler kim bilir ne halde oluruz. Bütün bu boş lafazanlıklar işçi ve emekçi yığınlarının tepkisi yatıştırmak için sinsice uyguladıkları oyunlardır. Bu boş laflara kanmamamız gerekiyor.
Kriz her geçen gün biraz daha derinleşiyor. Bu krizin sonunda biz işçileri çok kötü günler bekliyor. Açlıktan ölmek, evsiz kalmak ve en önemlisi emperyalist savaşlar biz işçilere hiç de uzak görünmüyor. Ama bütün bu olumsuzlukların önüne geçebiliriz. Patronların krizini kendilerine ödetebiliriz. Onlar nasıl kendi içinde örgütlülerse bizim onlardan çok daha fazla örgütlü olmamız gerekiyor. Bugünkü gibi alanlara çıkıp haklı taleplerimizi haykırmamız lazım ve her geçen gün bu alanları daha da büyütüp burjuvazinin önüne dikilmemiz gerek. Eğer bir araya gelip de burjuvazinin önüne dikilmezsek, daha kötü günler hiç de uzak değil.
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...