Buradasınız
1 Mayısta İşçiler Zonguldak’ta da Alandaydılar
Ereğli’den UİD-DER üyesi işçiler
Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine coşkulu bir katılım oldu. Mitinge DİSK, KESK ve Türk-İş’e bağlı çeşitli sendikaların yanı sıra EMEP, ÖDP gibi siyasi partiler de katıldı. Maden işçileri sendikasının ve Eğitim-Sen’in kitlesel ve canlı katılımı dikkat çekiciydi. Mitinge yaklaşık 3 bin kişi katıldı. İşçiler, yükselttikleri sloganlarla, yaşanan krizde faturanın patronlara ödettirilmesini istediler ve krizi fırsat bilen patronların saldırılarını protesto ettiler. İşten atılmaların yasaklanmasını talep eden işçiler, öfkelerini attıkları coşkulu sloganlarla dile getirdiler.
Kürsüden yapılan konuşmalar da işçiler tarafından dikkatle dinlendi ve ilgi çekti. Özellikle Nazım Hikmet’in şiirleri, alandaki çoğu insanın da katılımıyla coşkuyu ikiye katladı. Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak mitinge katıldık ve İşçi Dayanışması bültenimizin dağıtımını yaptık.
Zonguldak gibi bir işçi kenti için mitinge katılım çok yüksek sayılamazsa da, işçilerin coşkusunu ve enerjisini kıpırdanmaya başlamış olan sınıf hareketinin işaretleri olarak görmek mümkün. Zonguldak madenlerinde ve Erdemir’de çalışan onbinlerce işçinin içlerinde biriken öfke, her geçen gün daha fazla açığa çıkacaktır. İşçi sınıfının uzun süren sessizliği kırılmaktadır.
Bugün tüm dünyada işçiler patronlara karşı sokaklardaydı. Uluslararası işçi sınıfı, yumruğunu havaya kaldırarak, “krizin faturasını patronlar ödesin”, “üreten biziz, yöneten de biz olacağız” diye haykırdı. İşçi sınıfının kolayından harekete geçmediğini biliyoruz. Ama bir kere ayağa kalkıp yürümeye başladığında da, kolayından durdurulamayacağını, nasıl karşı konulmaz bir güç olduğunu da biliyoruz. Yakın geçmişte yaşanan Zonguldak maden işçilerinin yürüyüşü, bunun iyi bir örneğidir.
Hiçbir şey umutlarımızı yok edemez. Sermayenin saltanatının yıkılışı bir zorunluluktur. Bu da işçi sınıfının örgütlü mücadeleye yüreğini katmasıyla sağlanacaktır. Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya ancak bu şekilde kurulabilir.
Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın işçilerin uluslararası mücadele birliği!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...