Buradasınız
Çel-Mer İşçileri Hakları İçin Mücadeleye Devam Ediyor
Gebze’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçtiğimiz Haziran ayında sendikalaşma mücadelesine giren Çel-Mer işçileri bugüne kadar zorlu mücadeleler vermiştiler. Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlendikleri için iki kez işten atılan ve iki kez de direnişe çıkan Çel-Mer işçileri, sendikalı olma haklarını patrona ancak dört gün süren fabrika işgali sonrası kabul ettirebilmiştiler. Bu mücadele sonrası valinin de katılımıyla patron ve sendika arasında görüşmeler sürmüş ve yapılan protokolle sendika tanınmış, ancak 11 öncü işçi iten atılmıştı. Çel-Mer işçileri aradan geçen bir buçuk aylık dönemde patronun yaptığı kuralsızlıklara karşı sessiz kalmamış ve haklarını kaybetmemek için mücadelenin sürekli olması gerektiğini yaşadıklarıyla öğrenmiştir.
Patron, bugüne kadar işçilerin sorunlarını çözmeye çalışan sendika temsilcilerini “siz kimsiniz, sizin yetkiniz henüz gelmedi” diyerek tersledi. 5-8 yıllık kıdemi bulunan işçilerin ücretleri 800 TL civarındaydı. Buna rağmen patron yeni işe aldığı sendikasız işçileri 900 TL’den işe başlattı. Sinsice sendikasızlaştırma oyunu oynadı. Sendikalaşma döneminde işkoluna yaptığı itirazdan dolayı yetkinin de gecikmesi bardağı taşıran son damla oldu. Yaşadıkları sıkıntılardan dolayı sürekli sendikanın kapısını aşındıran temsilciler ise sendikanın oyalama taktikleri üzerine eylem kararları aldılar. Bu çerçevede Çel-Mer işçileri Gebze’de direnişte olan Mutaş işçilerini ziyaret ettikten sonra BMİS genel merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. Yaklaşık 45 işçi, E-5 karayolu üzerinde yürüyüşe geçerek sendikalarının umursamaz tavırlarına karşı tepkilerini ortaya koydular. Kararlı bir şekilde yürüyen Çel-Mer işçilerini Gebze Alemdar köprüsünde BMİS Gebze şube sekreteri karşılayarak işçilerle konuşmak istedi. Bir süre işçilerle konuşan ve yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgiler veren şube sekreterine işçiler eleştirilerini ve taleplerini ilettiler. Bunun üzerine şube sekreteri Pazartesi ve Salı günü sendikanın hem patronla hem de valiyle görüşme talebinde bulunarak yaşanan tıkanıklığı aşmak üzere görüşmeler yapacağını söyledi. Ayrıca bu görüşmelere işçilerin ısrarı sonucu işçi temsilcisinin de katılacağını söyleyen şube sekreteri son kararı işçilere bıraktı. Çel-Mer işçileri yapılan görüşmeler sonrasında toplanarak nihai bir karar almaya çalıştılar.Bu sırada, işten atılmış olan bir öncü işçi anlamlı bir konuşma yaptı: “Arkadaşlar dört ayaklı bir masa düşünün. Bu masanın bir ayağı patron, bir ayağı sendika, bir ayağı vali ve bir ayağı da işçilerdir. Ama burada yalnızca işçiler tüm yükü sırtlamıştır. Diğerleri hep sırtımıza bindi. İşten bizler atıldık, haksızlığa bizler uğradık ve halen uğruyoruz ve eylemleri de bizler yapıyoruz. Bizler uğraşmazsak, sürekli mücadele etmezsek, bunlar sırtımızdan hiç inmezler. Görünen o ki, şu an bize karşı çok pis bir oyun oynanıyor. Patron işkoluna itiraz ediyor ama sorunca yok etmedim diyor, sendika ise bu sorunu aktaran bizleri sürekli oyalıyor ve hiçbir şey yapmıyor. Ama biz işçiler bu oyunu da bozacağız. Yeter ki birlikte olalım ve sendikamıza gerekli baskıyı yapalım.” Bu konuşma sonrasında Çel-Mer işçileri, sendikanın yapacağı görüşmeleri yakından takip edeceklerini, temsilcilerinin bu toplantılara katılacağını ve çıkacak sonuca göre mücadele etmeye kararlı olduklarını şube sekreterine ilettiler ve yürüyüşü sonlandırdılar.
Bu yürüyüş gösterdi ki, mücadelenin süreklilik arz etmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde işçinin karşısında olanlar yine bildik numaralara başvurarak oyunlarını oynamaya devam ederler. Bu yüzden mücadeleyi hiçbir zaman bırakmamak gerekiyor ve her zaman gelebilecek saldırılara karşı hazırlıklı olmak lazım. Unutmayalım ki örgütlü işçilerin karşısında hiçbir güç duramaz.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...