Buradasınız
Sarıgazi Festivaline UİD-DER de Katıldı
Sarıgazi’den UİD-DER’li bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
5. Sarıgazi Kültür ve Sanat Festivali 18-19 Eylül tarihlerinde yapıldı. Bu festivalde dernek ve dergi çevreleri stantlarını açtılar. Gün içerisinde tiyatro gösterimi ve söyleşilerin yapıldığı festivalde akşam saatlerinde ise konserler vardı. Bizler de UİD-DER olarak standımızı açtık.
İki gün içerisinde yaşlısı genci, işsizi işlisi, kadın erkek pek çok işçiyle tanışma şansımız oldu. Sohbetlerimizde hem bültenimizi vererek derneğimizi anlattık hem de tanıştığımız işçi dostlarımızın sorunlarını paylaştık. Festivale gelenler açısından özellikle derneğimizin ismi ilgi konusu oldu. “UİD-DER ne demek” sorusuyla sıkça karşılaştık ve böylesi güzel bir soruyla başlayan sohbetlerimiz çay içme sözlerinin verilmesiyle son buldu. Bu iki gün içerisinde gördük ki, Sarıgazi’de yaşayan işçilerin de en büyük ihtiyaçları işçi olarak haklarını öğrenmek ve örgütlenmek.
Örneğin tanıştığımız genç bir işçi kardeşimizle temel sorunlarımızdan biri olan iş kazaları üzerine yaptığımız konuşmadan bahsetmek istiyorum. Ben tam da, zaten işçiyi sigortasız çalıştıran patronun kaza olduktan kısa bir süre sonra işçiyi kapı önüne koymasının büyük bir sorun olduğundan bahsediyordum ki, bu genç kardeşimiz parmağını gösterdi. Evet, tam da o sırada bahsettiğim şey birebir onun başına gelmişti. Patronu mahkemeye vermiş tabii ki. Ama ne yapması gerektiğini, hakkının ne olduğunu ancak başına bu acı olay geldikten sonra öğrenmiş. Derneğimizde iş kazalarından tutun da işten atılmalara kadar haklarımızın ne olduğuna dair yapılan seminerlerin, eğitim çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu böylece bir kez daha gördük.
Festival öncesinden tanıştığımız dostlarımızın eksilmeyen ziyaretleriyle hiç boş kalmayan standımızda dolu dolu iki gün geçirmiş olduk. Sıcak bir çayla yapılan sıcak sohbetler işçi sınıfının mücadelesine, derneğimiz UİD-DER’e olan güvenimizi ve inancımızı bir kez daha pekiştirdi.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...