Buradasınız
Petrol-İş Gebze Şubesi Kadın Komisyonundan 8 Mart Etkinliği
Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesinin Kadın Komisyonu, 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü için bir dayanışma etkinliği düzenledi. Aşk-ı Mahal Düğün Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte; Alpla, Plascam, Novares, CT Otomotiv ve Flormar işçileri bir araya geldiler.
“Fabrikalarından, vardiyalarından çıkıp gelen kadınların” selamlanmasının ardından, Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz söz alarak bir konuşma yaptı. 8 Mart’ın anlamına ve Flormar direnişinin önemine dair bir konuşma yapan Akyüz, etkinliğin örgütlenmesindeki emeğinden dolayı UİD-DER Müzik Topluluğuna teşekkür etti, sınıf dayanışmasının önemini vurguladı. Akyüz’ün konuşmasının ardından UİD-DER Müzik Topluluğu tarafından Flormar işçileri için uyarlanan türküler söylendi, direniş sürecini anlatan videolar gösterildi. Dayanışma TV’nin hazırladığı 8 Mart’ın doğuşunu anlatan video izlendi. Etkinlikte, 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününün egemenler tarafından içinin boşaltılmaya çalışıldığı ve buna karşı emekçi kadınların 8 Marta sahip çıkması gerektiği vurgusu yapıldı.
Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Kadın Komisyonu adına yapılan konuşmada ise şöyle denildi: “8 Mart, işçi sınıfının mücadelesinin içinden doğmuş bir gündür, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günüdür ve bugünü bizlere miras bırakanlar mücadeleci emekçi kadınlardır. 8 Mart patronlar sınıfının kadınlarının değil bizim, biz işçi ve emekçi kadınların günüdür. Emeği yok sayılan, fikri değersiz görülen, evin tüm yükü omuzlarına yıkılan, çocuk bakımını üstlenen, erkeklerle eşit iş yapsa da eşit ücret alamayan, yoksulluk çeken, evlatlarının geleceği için endişe eden kahırlı emekçi kadınlar başka, bir dedikleri iki edilmeyen, işçileri sömürerek sefahat içinde yaşayan patronlar sınıfının kadınları başkadır. Bunu hiç unutmamalıyız.”
Kadın Komisyonu adına yapılan konuşmanın ardından etkinlik, direnişçi Flormar işçileri ve Alpla fabrikasından kadın işçilerin okuduğu şiirlerle devam etti. UİD-DER Müzik Topluluğunun seslendirdiği birbirinden güzel ezgilerle coşkunun yükseldiği etkinlikte, emekçi kadınların hayatın her alanında mücadelede önde olacağı vurgusu yapıldı. Flormar direnişçisi kadınların sahnede selamlanmasının ardından “Biz Hayır Deriz” şarkısı hep bir ağızdan coşkuyla söylendi. Emekçi kadınlar, “bizi hiçe sayanlara biz hayır deriz” diyerek, eşitsizliğe, sömürüye, ezilmeye, horlanmaya tepkilerini dile getirdiler.
Petrol-İş Kadın Komisyonunu 8 Mart etkinliğine Gebze Belediye Başkan Adayı Recep Dursun da katılarak destek verdi. Ayrıca UİD-DER Kadın Komitesinin dayanışma mesajı da okundu.
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.