Buradasınız
Sımsıcak Bir Etkinlik!
Aydınlı’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kışın kendini hissettirdiği soğuk bir pazar gününde UİD-DER Aydınlı temsilciğinde içleri ısıtan bir etkinlik düzenledik. Etkinliğe gelen işçi arkadaşlarımızın yüreklerinin sıcaklığına sobanın da sıcaklığı eklenince çok güzel bir ortam oluştu.
Etkinliğin konusu “Demokrasi İşçiler Mücadele Ederse Genişler” idi. Bu konu nereden mi çıktı? Geçtiğimiz Eylül ayında bir anayasa değişikliği onaylandı. Bu değişikliğin kapsamını belirleyenler düzen partileriydi. Hâlbuki bu konuda söz sahibi olması gereken biz işçiler değil miyiz? Tıpkı siyasette de olması gerektiği gibi. Bu anayasa paketiyle biz işçilere demokrasi vaadinde bulundular. Ama gerçek demokrasiyi getirecek olanlar patronlar sınıfı ve onların temsilcileri olamaz. Meselâ oylanan anayasa paketine göre birden fazla sendikaya üye olabileceğiz. Ama daha bir sendikaya dahi üye olduğumuzda işten atılabiliyoruz. İşte bu düzenin demokrasisi bu kadar olsa gerek. Biz işçilerin ihtiyacı olan işçi demokrasisidir. Peki, işçi sınıfının demokrasisi nasıl bir şeydir? Biz işçilerin demokrasisinde kölelik, sömürü, insan ayrımı yoktur. Herkes eşittir ve herkes düşüncesini özgürce ifade edebilir. Patronların demokrasisi gibi güdük ve sözde değildir. İşçi demokrasisi özdedir özde.
Biz işçilerin istediği demokrasiyi bize altın tepside sunmayacaklar. İşçi sınıfı olarak topyekûn mücadele edersek, ancak ve ancak işte o zaman gerçek demokrasiyi hayata geçirebiliriz.
Son Eklenenler
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve emekli örgütlerinin çağrısıyla 16 Temmuzda Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok kentte eylemler yapıldı.
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...