Buradasınız
Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız!
Gebze’den bir metal işçisi
Merhaba dostlar.
Serin bir Pazar günü UİD-DER çatısı altında “Emperyalist Savaşlar ve İşçi Sınıfını Bekleyen Tehlikeler” konulu bir seminer gerçekleşti.
Bilindiği gibi kapitalist sistem içerisinde savaş tehlikesi hep vardır ve doğası gereği olacaktır. Nitekim emperyalistler yanı başımızda savaşı devam ettirmektedir. Seminerde, tarihin sayfalarındaki emperyalist savaşlar ve faşizan uygulamaları görmek mümkündü.
Seminerin başlamasıyla hep beraber yerlerimizi aldık ve coşku içerisinde etkinlik başladı. Şiirler, marşlar, sinevizyon gösterimi ve sunum eşliğinde devam eden etkinlikte öyle sahneler görünüyordu ki, hepimizin gözleri doldu. Yanmış çocuklar, sakat kalmış insanlar, yüzlerce insanın iş makineleri ile kazılan çukurlara gömülmesi, emperyalist savaşın vahşetini ve kapitalistlerin kâr arzusu için işçi-emekçileri hangi koşullara ittiğini açıkça gözler önüne seriyordu. Katılan arkadaşların yüzlerindeki kin ve nefret her şayi anlatıyordu ve kapitalist sistemin devam etmesi halinde başlarına neler gelebileceğini görüyor gibiydiler.
Ara verilmesiyle birlikte herkes emperyalist savaşları tartışmaya ve gerçek sebepler üzerine konuşmaya başladı. Emperyalist savaşların Bush gibi manyakların ya da Siyonist Yahudilerin başının altından çıkmadığı, kapitalistler için kâr amacından başka bir şey ifade etmediği, çürümeye yüz tutmuş emperyalist-kapitalist sistemin derin bir krizin içinde olduğu ve ömrünü biraz daha uzatmak için çabalamasından başka bir anlamı olmadığı açığa çıkıyordu.
Evet, gerçekten de kapitalistler kendi çürümüş sisteminin devamı için krizlerini savaşlar yoluyla halletmeye çalışıyor ve işçi-emekçileri vahşete sürükleyerek insan medeniyetini bitirmek için var güçleri ile çalışıyorlar. Tabii ki buna dur diyebilecek tek sınıf olan işçi sınıfı emperyalist savaşlara karşı sınıf savaşını yükseltmeli ve kapitalist sistemi kökten yıkmalıdır. İnsan medeniyetinin tek kurtuluşu proleter bir devrimden geçmektedir. Ve gelecek SOSYALİZMİNDİR.
Kapitalist Sistemi Yıkacağız, Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız!
Savaşa Karşı Sınıf Savaşı
Bu Düzeni Değiştirebiliriz
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...