Buradasınız
Sermaye Hak Hukuk Tanımıyor, İşçiler Mücadele Diyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Denfa maden işçileri, aileleriyle birlikte direniyor
Bartın’ın Amasra ilçesinde Denfa isimli maden ocağında çalışan 50 taşeron maden işçisi, 2 Temmuzda işten çıkarılmıştı. Aylardır maaşları ödemeyen, SGK primlerini yatırmayan taşeron firma patronu, yaptıkları yetmezmiş gibi Anayasadan doğan haklarını kullanarak iş durduran maden işçilerinin tazminatlarını da gasp etmişti. İşten atıldıkları günden bu yana direnişlerini sürdüren madencileri, aileleri yalnız bırakmıyor. Maden ocağı önündeki direniş alanına “Emekçi Kabristanı” ve “Anayasal Hakkımız Suç İse Hepimiz Suçluyuz!” yazılı pankartlar asan madenciler eşleri ve çocuklarıyla birlikte direnişi büyüteceklerini vurguluyorlar.
Aydın’da otobüs şoförleri direnişte
Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı İmar A.Ş’de çalışan otobüs şoförleri, sendikalaştıkları için işten atıldı. DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasında örgütlenen işçilerden 7’si, sendikanın işyerinde çoğunluğu sağlayıp Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunduğu gün kapının önüne konuldu. “Performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten atılan işçiler, duruma tepkililer. Yıllardır bu işyerinde çalıştıklarını söyleyen otobüs şoförleri, sendikalaştıkları için işten atıldıklarını vurguluyorlar. İşyeri önünde oturma eylemi başlatan işçiler, sendikalı çalışmanın anayasal bir hak olduğunun altını çiziyor ve kazanana kadar mücadele edeceklerini ifade ediyorlar.
UMER Haddecilik işçileri işe iade davalarını kazandı
Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan UMER Haddecilik işçilerinin işe iade davası sonuçlandı. İşten atılan 38 işçinin tamamı, hem işe iade davasını hem de sendikal tazminat davasını kazandı. 19 Temmuz Perşembe günü Birleşik Metal-İş tarafından yapılan basın açıklamasında haklarını gasp ettirmemek için direnen işçilerin, patronu tazminat ödemeye mahkûm ettiği vurgulandı. Ağır çalışma koşullarına karşı sendikalaşan Umer işçileri, işten atma saldırısına boyun eğmemiş ve Karabük Organize Sanayi Bölgesinde kurulu haddehane önünde 2 ay boyunca direnişlerini sürdürmüşlerdi.
Ege Üniversitesinde işçilerin neden kadroya alınmadığı ortaya çıktı
İzmir’de Ege Üniversitesi bünyesinde çalışırken KHK ile getirilen “taşerona kadro” uygulaması sürecinde işten çıkarılan yaklaşık 150 işçi, hem işyeri önünde direniş başlatmış hem de süreci yargıya taşımışlardı. Güvenlik soruşturmalarına takılan ve kadroya geçemeyerek işsiz kalan işçilerin açtığı davalar sonuçlanmaya başladı. Böylece işçilerin kadro başvurularının neden kabul edilmediği de ortaya çıktı.
Kadro beklerken işsiz kalan işçilerin kadroya alınmama gerekçelerinden bazıları şöyle: Kapatılan dershanelerde veya el konulan fabrikalarda, kimisi İŞKUR aracılığıyla gönderildiği halde, işçi olarak çalışmak, kapatılan hastanede doğum yapmak, tedavi olmak ya da çocuğunun staj yapması, kapatılan okullarda, üniversitelerde çocuğunu (devlet desteğiyle veya burslu) okutmak, kapatılan kolejin futbol takımında çocuğunun maçlara çıkması, kapatılan üniversitede yüksek lisans yapmak!
Dava dosyalarına giren gerekçeleri öğrendiklerinde şaşkına döndüklerini ifade eden işçiler, işsiz kalmalarıyla birlikte hayatlarının alt üst olduğunu dile getiriyorlar. Müjde diye sunulan “taşerona kadro” uygulamasının zulüm haline getirilmesine tepki gösteriyorlar. İşçiler mücadelelerine destek beklediklerini açıklıyorlar.
Ne Tadımız Kaldı Ne Tuzumuz!
Yapay Kutuplaşma Sınıf Kimliğiyle Aşılır
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...