Buradasınız
Sivas Demir Çelik İşçileri: Vur Vur İnlesin Davutoğlu Dinlesin
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sivas Demir Çelik fabrikasında çalışan 300 işçi, Kasım ayından beri ücretlerini alamadıklarını ve evlerine ekmek götüremediklerini belirterek eylem yaptılar. Çelik-İş Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, sendika şube binası önünde toplanarak Hükümet Meydanı’na yürüdüler. “Kölelik koşullarında çalışıyoruz, alın terimizin hakkını zamanında alamıyoruz” diyen işçiler; sık sık “Açlıktan Ölmeyiz Biz Bu Yoldan Dönmeyiz”, “Vur Vur İnlesin Davutoğlu Dinlesin”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganlarını attılar.
“Sivas Uyuma Emekçine Sahip Çık” pankartı arkasında yürüyen işçiler, 2008’den beri sosyal haklarının gasp edildiğini söylediler. Hükümet Meydanı’nda bir açıklama yapan Çelik İş Sivas Şube Başkanı Mustafa Erturhan şöyle konuştu: Yaklaşık 11 yıldır Sivas Demir Çelik Fabrikası’nda çalışan kardeşlerimiz haklarını ve tek sermayeleri olan alın terlerini zamanında ve hakkıyla alamadıkları için çok zor durumda kaldılar; evlerine ekmek dahi götüremez hale geldiler. Özellikle fabrikanın son aylarda keyfi çalıştırılmaması ve bu durumda çalışan arkadaşlarımıza hiçbir şekilde ücretlerinin ödenmemiş olması arkadaşlarımızı zor duruma sokmuştur. Yaklaşık 8 aydır toplu iş sözleşmesi işveren tarafından sürüncemede bırakılmıştır. Artık bu gidişatı arkadaşlarımız kaldıramaz hale gelmiştir. Sonuç ne olursa olsun bu gidişata bir son verme zamanı gelmiştir. Tüm Sivas halkını, sivil toplum örgütlerini, basınımızı, sendikaları, esnaf odalarını, siyasi partileri bu haklı mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.”
İşverenin, kendilerini makine yerine koyduğunu söyleyen işçiler, “İş yerinde çalışma koşullarından dolayı kanımızda kurşun birikiyor. Kölelik koşullarında çalışıyor olmamıza rağmen kiramızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Yaşam bizim için zulüm” haline geldi dediler. Mücadelelerinin süreceğini belirten işçiler, eylemlerini sonra erdirdiler.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...