Buradasınız
SSGSS Yasası 1. Yılında Protesto Edildi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Birinci yılını dolduran Genel Sağlık Sigortası Yasası, IMF ve Dünya Bankası toplantıları ve işçi ve emekçilere yönelik hak gaspları İstanbul’da yapılan bir yürüyüş ile protesto edildi.
Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Platformu, IMF ve DB Karşıtı Birlik, siyasi partiler ve sendika konfederasyonlarının katıldığı eyleme, sendikalaşma mücadelesi yürüten Sabiha Gökçen Havalimanı, Sinter Metal ve Esenyurt Belediyesi işçileri de katıldı. Tünel’den Taksim tramvay durağına doğru gerçekleştirilen yürüyüş boyunca sık sık “IMF Defol Bu Dünya Bizim!”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın!”, “Başka Bir Sağlık Sistemi Mümkün!” sloganları haykırıldı.
Yürüyüş Taksim tramvay durağında yapılan basın açıklaması ile son buldu. Yapılan basın açıklamasında ilk sözü Gençay Gürsoy aldı. Gürsoy, birinci yılını dolduran GSS yasasının sonuçlarının bugün çok daha net görüldüğünü, yasanın arkasında IMF-Dünya Bankası-TC ilişkisinin yer aldığını söyledi. Gürsoy, Sosyal Güvenlik Kurumu başkanı M. Emin Zararsız’ın sistemdeki kara deliğin kapanmadığına ilişkin sözlerini de eleştirdi.
Gürsoy’un ardından ortak basın açıklamasını TTB üyesi Ali Çerkezoğlu yaptı. GSS’den sonraki 1 yılda muayene ücretlerinin artığını, ilaca ulaşmanın zorlaştığını, milyonlarca vatandaşın sağlık güvencesinden yoksun olduğunu ve emekli olmanın ayrıcalık haline geldiğini belirtti. AKP hükümetinin sağlığı her geçen gün daha paralı hale getireceğinin ve milyonlarca insanın sağlığa ulaşmasını daha da zorlaştıracağının ilk yıldan belli olduğunu da söyledi.
Direnişçi işçiler de eylemdeydi
Düzenlenen eyleme sendikalaşma mücadelesi yürüten işçiler de katıldılar. Esenyurt Belediyesinde çalışan işçiler “İşimiz ve Geleceğimiz İçin Direniyoruz”, “Sendikalı Olduğumuz İçin İşten Atıldık” pankartı ile yürüyüşe katıldılar. Belediye-İş üyesi işçiler sendikalaşma kararlılığını vurgulayan sloganlar attılar.
Hava-İş sendikasına üye olan Sabiha Gökçen Havalimanı işçileri de “Sendika Hakkımız Engellenemez” pankartı ile yürüyüşe katıldılar. Ellerinde tuttukları dövizlerle ve attıkları sloganlarla taleplerini dile getirdiler. “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Yaşasın Emek Dayanışması”, “Rüzgar Eken Fırtına Biçer” diyen havalimanı işçilerinden birçoğu ilk kez bir yürüyüşe katılmanın sevincini yaşadığını söyledi.
BMİS üyesi Sinter Metal işçileri de “İşimizi Geri İstiyoruz” pankartı arkasında yürüdüler. 3 Ekimde yapacakları dayanışma gecesine hazırlanan işçiler, birlikte olmanın önemine vurgu yaptılar.
Basın açıklaması hep beraber atılan “Milyonlar Aç, Milyonlar İşsiz, İşte Kapitalist Sisteminiz!” sloganı ile son buldu.
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...