Buradasınız
TOKİ İşçilerine, Polis Terörü
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde, TOKİ’nin 456 konutunun yapımını alan taşeron şirket patronu, çalıştırdığı işçilerin ücretlerini 1,5 yıldır ödemeden iflas ettiğini açıklayıp ortadan kayboldu. Ücretlerini alamayan ve çoğu Kürt olan işçilerin büyük bölümü şantiyeyi terk edip memleketlerine geri döndüler. Kalan işçilerin bazıları da başka inşaatlarda iş bulup çalışmaya başladılar. Paraları olmadığı için başka yere gidemeyen 7 işçi, TOKİ’nin şantiyesinin yatakhanesinde kalmaya devam ettiler. TOKİ konutlarının inşaatında çalışan işçilerin kaldığı şantiyeye çevik kuvvet polisleri sabah saat 06.15’te baskın yaptılar.
TOKİ’nin 456 konutluk inşaatını yeni alan taşeron şirket patronu, işçilerin şantiyeyi işgal ettikleri gerekçesiyle polise şikâyette bulunmuş. Bu şikâyet üzerine şantiyede kalan 7 işçi, işyerini işgal ettikleri gerekçesiyle, şantiyeye baskınla gözaltına alındılar. Eylemi örgütledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan işçiler götürüldükleri polis karakolunda sorgulandılar. Ayrıca polis, TOKİ şantiyelerinde kalan diğer işçilerin eylem yapmamaları için inşaat çevresinde nöbet tutuyor.
TOKİ konutlarında hiçbir güvenceleri olmadan çalışan işçilerin çoğu Kürt, 1,5 yıldır biriken ücretlerini dahi alamıyorlar. İşçilerin haklarını vermeyen TOKİ ve taşeron şirket patronları değil, haklarını isteyen işçiler gözaltına alınıp sorgulanıyor. Polis, TOKİ konutlarının etrafını çevirmiş durumda, haklarını isteyen işçilerin eylem yapmalarını engellemeye çalışıyor. Hakları için eylem yapmak işçilerin demokratik hakkıdır. Polisin keyfi bir şekilde baskın yapıp, işçileri gözaltına alması bir polis devleti uygulamasıdır.
Sermaye sahipleri ve onların hizmetindeki devlet, işçi sınıfının örgütsüzlüğünden güç alarak saldırıların dozunu sürekli arttırıyor. Onlar, işçi sınıfının örgütlenip ayağa kalkmasından korkuyorlar. Korkuları boşuna değil, işçi sınıfı uyanmaya başlıyor. Birçok işyerinde grev ve direnişle devam ediyor.
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...