Buradasınız
Tuzla’da Arap Halklarının Ayaklanmasını Konuştuk
Aydınlı’dan bir deri işçisi
UİD-DER Tuzla temsilciliğinde, Arap halklarının isyanları üzerine bir seminer gerçekleştirdik. Seminere deriden tekstile, metalden gıdaya birçok sektörden işçi kardeşlerimiz katıldı.
İlk önce emekçi kitlelerin silkinip ayağa kalkmasını, isyan etmesini gösteren bir video izledik. Daha sonra slaytlı bir sunum yapıldı. Bu bölümden sonra ara vererek sohbet kısmına geçtik. Sorulan sorularla birlikte hareketli bir sohbet ortamı oluştu. Gelen sorulardan bazıları şunlardı: “Tüm bölgedeki ayaklanmalar sadece bir seyyar satıcının kendini yakmasıyla mı başladı?”, “bölgedeki bu isyanları Amerika mı çıkardı?”, “bölgedeki ülkelerle Türkiye arasındaki farklar neler?” Tüm bu sorular üzerine tartışmalar yürütüldü.
İşçi arkadaşlarımdan bazıları şöyle dediler: “Hep bir seyyar satıcı yüzünden bu isyanlar çıktı diyorlar. Ben buna inanmıyorum. Nasıl olur da ortada hiçbir şey yokken bütün bunlar olur?” Elbette bu doğru, emekçilerin sömürü düzenine biriken öfkesi yokken on kişi de kendini yaksa ayaklanma başlamaz. Sermaye sanki başka türlüymüş gibi aksettirdi. O bölgedeki halkların hepsi yıllardır demir yumrukla, diktatörlükle yönetiliyor. Açlık, işsizlik, yoksulluk yıllardır o bölgedeki işçilerin sırtında bir kırbaç gibi şaklıyor. Diktatörlere veya ailesine en ufak laf söyleyen kayboluyor ve bir daha bulunamıyor. Seyyar satıcı bir emekçinin kendini yakması sadece bir kıvılcım oldu ve biriken öfkeyi ateşledi.
Etkinliğimizde de gördük ki, bu isyanlar hepimiz üzerinde büyük bir moral etkisi yapmış. Bizler, işyerlerimizde yaşadığımız sorunlardan başlayarak ekonomik ve siyasal sorunlara karşı mücadeleye atılmalıyız. Ancak bunu başarmak örgütlenmekle mümkündür. Sermaye işçi sınıfına saldırıyor, bu saldırılara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Saldırıların hesabını bir gün mutlaka soracağız.
Kale Oto Radyatörde İş Kazası
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...