Buradasınız
UİD-DER Direnişçi Şişecam İşçilerini Ziyaret Etti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Şişecam’a bağlı Kırklareli Paşabahçe cam fabrikasından atılan 90 işçi, günlerdir direnişlerini sürdürüyorlar. Kristal-İş sendikasının örgütlü olduğu fabrikadan “daralma” gerekçesiyle atılan direnişçi işçiler, sendikalarının Trakya şubesi önünde kurdukları direniş çadırında kararlılıkla haykırıyorlar: “90 İşçi Dönecek Bu İş Bitecek!”
UİD-DER, işten atılan cam işçilerinin Lüleburgaz’daki direniş alanına dayanışma ziyaretinde bulunarak direnişçi işçilerin mücadelelerine destek verdi. “Şişecam İşçisi Yalnız Değildir”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın!” sloganlarıyla direniş alanına giren UİD-DER’li işçileri karşılayan cam işçileri, ziyaretleri dolayısıyla UİD-DER’li işçilere teşekkür ettiler. Direnişe başladıkları günden itibaren Lüleburgaz’da yaşayan işçi ve emekçilerin yoğun desteğini alan, direniş çadırları çeşitli sendikalar ve demokratik kitle örgütleri tarafından ziyaret edilen cam işçileri, sınıf dayanışmasının mücadelelerini büyüttüğünün ve ilerlettiğinin altını çizdiler. Bir mücadele geleneğine sahip olup uzun yıllardır Şişecam’ın fabrikalarında çalışan işçiler, bir işçi örgütü olan UİD-DER’in bu ziyaretini çok anlamlı bulduklarını ifade ettiler. Ziyaret boyunca Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinin önemli bir parçası olan cam işçilerinin 1960’lı yıllardan bugüne uzanan mücadelelerine dair sohbetler edildi, tarihten süzülen deneyim ve derslerle mücadeleyi sürdürmenin ve örgütlü olmanın önemi üzerinde duruldu. Yapılan sohbetlerde cam işçileri, daralma gerekçesiyle bir fırınını kapatıp işçi kıyımına girişen Şişecam patronuna tepkilerini dile getirdiler. Geçtiğimiz günlerde direnişin yarattığı etkiyle Şişecam yönetimi işçilere bir teklif getirmişti. İşten atılan işçilerin Eskişehir fabrikasına nakil başvurusu yapmasını isteyen yönetim, başvuruların değerlendirileceğini ve uygun işçilerin Eskişehir’e nakil edilebileceğini duyurmuştu. Direnişteki cam işçileri ise bu öneriyi direnişi kırmak üzere atılan bir adım olarak değerlendirdiklerini belirterek Trakya’yı terk etmeyeceklerini ve geride hiç kimseyi bırakmayacaklarını kesin bir şekilde ifade ediyorlar.
Şişecam işçileri, yalnızca sınıf dayanışmasıyla değil, ailelerinin dayanışması ve desteğiyle de mücadele azimlerini güçlendiriyorlar. On yıllar önce kocası için direniş alanlarını terk etmeyen kimi kadınlar, bugün oğulları için direniş çadırında omuz omuza mücadele ediyorlar. UİD-DER Kadın Komitesi’nin direniş alanındaki “Kristal Kadınlar” çadırına yaptığı ziyarette direnişi omuzlayan işçi aileleri, direniş sürecini anlattılar. Yaşadıkları zorluklara rağmen destekleriyle mücadeleyi büyüten kadınlar, çocuklarının geleceği için mücadele etmekten başka bir yol olmadığını söylüyorlar.
UİD-DER’in dayanışma ziyareti, sohbetlerin ardından UİD-DER Müzik Grubu’nun sahne almasıyla devam etti. Mücadele şarkılarını seslendiren UİD-DER Müzik Grubu’nun direniş ezgileri Şişecam işçilerinin coşkusunu tazeledi. Türkülerin ve halayların ardından UİD-DER temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi. Çeşitli bölgelerde ve sektörlerde çalışan UİD-DER’li işçiler olarak Şişecam işçisinin mücadelesini önemsediklerini ifade eden UİD-DER temsilcisi, Şişecam direnişinin kazanımla sonuçlanmasının işçi sınıfının kazanımı olacağını vurguladı. Cam işçilerine mücadelelerinde başarılar dileyerek dayanışmaya sonunda kadar devam edeceklerini belirtti. UİD-DER’li işçilerin ziyareti direnişin zaferle sonuçlanması dilekleriyle son buldu.
Harranlı Değil Sendikalı Olsaydık!
UİD-DER’le Olmak!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...