Buradasınız
UİD-DER Haribo İşçilerini Ziyaret Etti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’li işçi ve öğrenciler olarak 24 Şubat Çarşamba günü direnişteki Haribo işçilerine dayanışma ziyaretinde bulunduk. Hadımköy’de bulunan fabrika önünde kararlılıkla mücadele eden işçiler, bizleri sınıf dayanışmasının sıcaklığıyla karşıladılar.
İlk olarak bugüne kadar gelinen süreç üzerine sohbetler ettik. 22 Şubat Pazartesi günü biri işçi sözcüsü iki işçinin işten çıkarılması sonucunda üretimi durduran Haribo işçileri direnişlerine devam ediyorlar. Ocak ayından itibaren asgari ücrete yapılan %30’luk zammın kendi ücretlerine de yansıtılmasını talep eden işçiler, hem %30’luk zam talebinin kabul edilmesi hem de atılan işçi arkadaşlarının tekrar işbaşı yapması üzerine üretime devam edeceklerini ifade ediyorlar. Ayrıca çoğunluğun tekrar üye olduğu Tek-Gıda-İş sendikasının da yetki almasını ve sendikalı olarak çalışmaya devam etmek istediklerini belirtiyorlar.
UİD-DER’li işçiler olarak Haribo işçilerinin verdiği mücadelenin ne kadar haklı olduğunu dile getirdik, başarılar diledik. Türkiye’de ek zam için mücadele verilen ve kazanımların elde edildiği Gaziantep, Bursa gibi örnekler üzerine konuştuk. Bu deneyimlerin işçiler için güzel bir örnek olduğunu, Haribo’nun da bu örneklerden biri olması için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti işçiler. Büyük çoğunluğun sendikasız ve örgütsüz olduğu Hadımköy gibi büyük bir işçi havzasında, diğer fabrikalara da Haribo’daki mücadelenin güzel bir örnek olacağına inanan işçiler, herkesin desteğiyle dayanışmanın büyümesi gerektiğini belirttiler. İşçilerin tümünü ilgilendiren kıdem tazminatının gaspıyla ilgili sohbetler de oldu. Bu konuyu konuştuğumuz işçiler, kıdem tazminatına göz dikilmesine de tepkililer.
İdari kadronun çıkış saati geldiğinde fabrika önünde geniş halkalar halinde toplanarak “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” gibi sloganlarla ve türkülerle işçiler geçen servislere seslendiler. Direniş ilk gününden başlayarak işçilerin birliğini bozmaya yönelik hamlelere, tek tek işçilerin müdürler veya amirler tarafından aranmasına tepki gösteren Tek Gıda-İş Sendikası yöneticisi Yunus Durdu; “Mücadelemiz, işçilerin sermayeyle olan mücadelesidir. Hastanız, cenazeniz olduğunda arayıp sormayan müdürler bugün sizi sevdikleri için mi arıyorlar? Yalan!” diyerek işçilere seslendi. Ayrıca Haribo markasının dünya birincisi olduğunu belirten Durdu, Haribo işçisinin durumunun öyle olmadığını, evinin kirasını zar zor ödediğini ifade etti. UİD-DER’e de ziyareti için teşekkür eden Yunus Durdu, destek için gelen herkese kapılarının açık olduğunu belirtti.
Son olarak coşkulu halaylarla, sloganlarla dayanışma ruhunu güçlendirdiğimiz Haribo işçileri tüm işçi kardeşlerinden destek beklediklerini ifade ettiler. Bu mücadelenin sadece Haribo işçisini ilgilendirmediğini, bütün işçileri ilgilendirdiğini söyleyerek seslerinin ve mücadelelerinin duyulması ve büyümesi için bu dayanışmanın gerekli olduğunun altını çizdiler.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...