Buradasınız
UİD-DER’le 1 Mayıs’ta Biz de Vardık
Sefaköy’den bir grup üniversite öğrencisi
1 Mayıs’a bir işçi kenti olan Gebze’de, işçi örgütü UİD-DER’le katıldık. Çünkü biz işçi çocuklarıyız, geleceğin işçileriyiz. UİD-DER’in 1 Mayıs taleplerinden “Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın” bizim de talebimizdir. “Tüm İşsizlere İş, Herkese İş Güvencesi” bizim de talebimizdir. “Parasız, Nitelikli, Anadilde Eğitim” bizim de talebimizdir. “Ücretsiz Sağlık, Ulaşım ve Barınma Hakkı” bizim de talebimizdir. Bizler işçi çocukları olarak üniversitelerde okuyabilmek için günde 12 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Ailemizin maddi gücü bizleri okutmaya yetmediğinden, okuyabilmek için sigortasız, güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalıyoruz. Mezun olduğumuzda daha yüksek bir ücret için bize dayatılan paralı sertifika programlarında köşe kapmaca oynamak zorunda kalıyoruz. Devletin bize sağladığıyla övündüğü öğrenci yurtlarının 10-12 kişilik odalarında verimsiz ve sağlıksız yaşamak zorunda kalıyoruz.
Bizler geleceğin işçileri olarak tüm bunlara “hayır” demek için UİD-DER’le 1 Mayıs’taydık. İşçi kardeşlerimizle birlikte yılın her günü ortaya koyduğumuz emeğin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadık. Düzenlediğimiz etkinliklerin, şenliklerin, pikniklerin, ev ziyaretlerinin tüm yorgunluğunun karşılığını 1 Mayıs’a daha önce katılmamış onlarca sınıf kardeşimizin, 1 Mayıs alanındaki mutluluğunu, coşkusunu görerek aldık.
Dostlar, kapitalist sömürü düzeni işçi ve emekçilere hayatı zindan ediyor. Bu köhnemiş düzen işçileri sömürü çarkları içinde öğütüp, unufak ediyor. Bu sömürü çarklarını parçalayıp yok edecek olan işçi sınıfının örgütlü mücadelesidir. Çünkü işçi sınıfı kurtuluşunu ancak kendi elleriyle hazırlayabilir.
Kahrolsun Kapitalist Sömürü Düzeni! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
UİD-DER’le İlk 1 Mayıs
Taşeron PTT İşçilerinden Mektup
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...