Buradasınız
Taşeron PTT İşçilerinden Mektup
Bir grup taşeron PTT işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba arkadaşlar!
Biz PTT’de taşeron bir firma olan Asgün’de çalışan işçileriz. PTT bizi kısa süreli sözleşmelerle farklı firmalara ihale vererek çalıştırıyor. Aksam paydos saati işten çıkarılıp, sabah iş başı saatinde işe giriş yapılarak, yani gerçekte hiç işten çıkarılmadan, düzmece bir ihale ile, yıllardır senelik izin ve kıdem tazminatı hakkımız gasp edilerek çalışıyoruz. Tabii ki bu sırada ihalelere giren birkaç şirketten biri olan Asgün firmasıyla da tanışmış olduk. İki sözleşme önce maaşlarımızın geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi gibi sorunlar yaşadığımız bu firma nasıl oluyorsa tüm yöneticilerin ve biz postacıların memnun olmamasına rağmen tekrar ihaleyi aldı ve bizim geçici patronumuz oldu. Patronumuz olduğu ilk ayda da maaşımızı geciktirdi. Bizler kadrolu işçi arkadaşlarımızla aynı işi yapmamıza rağmen ancak onların yarısı kadar ücret alıyoruz ve faydalandıkları pek çok sosyal haktan da faydalanamıyoruz. Bu nedenle zaten zoru zoruna getirdiğimiz aybaşında, maaşımız da ödenmeyince, hepimiz çok öfkelendik. Geçmişte yaşadıklarımızdan öğrendiklerimizle hemen önlem almak için, iş bırakmaya karar verdik ve kapının önüne çıktık. Çünkü artık şunu biliyoruz: bir hakkımızı almak istiyorsak bunu ancak birlikte iş bırakarak alabiliriz. Öyle de oldu. Biz kapının önüne çıkınca o ana kadar bizi dikkate almayan yöneticiler orayı burayı aramaya başladılar ve bize “maaşlarınız yatırıldı ama bankadan daha hesaplarınıza düşmemiştir” dediler. Biz de bu açıklama üzerine kendi aramızda konuşarak ertesi gün yatmış olmazsa tekrar çalışmayız diye anlaşarak işimizin başına geçtik. Ama bu kadarı bile bize bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzu göstermiş oldu.
Elbette yeterli değil. Biz PTT taşeron çalışanları, ne yapacağını bilen, ortak akılla hareket eden, daha güçlü bir birlik oluşturmalıyız. Önümüzde sendikalı olmak gibi bir hedef var. Sendikamızın daha güçlü olabilmesi, hakkımızı arama konusunda bize yardımcı olması için bu süreçte neler yapmamız gerektiğini öğrenmeli ve bu öğrendiklerimizi hayata geçirebilmek için birlik olmalıyız. Çünkü ancak birlik olursak güçlü oluruz. UİD-DER’e bu sıkıntılarımızı ve isteklerimizi postacı arkadaşlarımıza duyurma sansı verdiği için teşekkür ediyoruz. İŞÇİLERİN BİRLİK OLMA YOLUNDA attığı adımlar ve gösterdiği kılavuzluk için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Hepimize iyi çalışmalar. Ama bu sefer kendimiz için çalışmak üzere kolay gelsin.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...