Buradasınız
Uyanıyoruz
Gebze’den işsiz bir işçi
UİD-DER işçi tiyatrosu 5 Temmuzda Gebze’de 15-16 Haziran direnişini anlatan bir oyun sahneledi. 15- 16 Haziran direnişi ve onun başkaldırı ruhu Türkiye işçi sınıfının en önemli eylemliliğidir. Birleşen işçilerin kendi güçlerini kavramaları bakımından önemli bir dönemeç noktasını oluşturmaktadır. Bizler açısından bilinmesi ve başkaldırı ruhunun örnek alınması gereken bir eylemliliktir. Ve UİD-DER işçi tiyatrosunun hazırladığı oyun bizlere işçilerin uyanıştan başkaldırıya giden sürecinin nasıl geliştiğini gösterdi.
Oyun alkışlarla sık sık kesildi. Salondaki yaklaşık 550 kişi oyunu coşku ile izledi. Oyun ilerledikçe bizlerdeki coşku iyice artmıştı. Final sahnesinde ağlayan insanlar vardı. Oyunda oynayan işçi kardeşlerimiz o tarihi olayı bizlere yaşatmıştılar. İşçilerin birleştiklerinde neler yapabileceğini, örgütlü ve kararlı işçilerin önünde hiçbir gücün duramayacağını bizlere gösterdiler.
Oyun sonrasında yaşlı bir abimizin bana sarılarak ağlaması ve “O günleri bizlere tekrar yaşattığınız için sizlere tekrar teşekkür ediyorum” demesi, beni de oldukça duygulandırdı. Babam da oyunu izleyenler arsında idi. Oyunun her anından etkilenmiş ve “Böyle bir oyunu daha fazla kişinin izlemesini isterdim!” diyordu. Bir sendika temsilcisi arkadaşımız da “Zaten UİD-DER’i katıldığı mitinglerde, düzenlediği etkinliklerde takdirle takip ediyorum ve bugünkü oyunu da çok beğendim” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Bazı arkadaşlarımız oyuncuların profesyonel oyuncular olduklarını sandılar. Ama kendi tanıdıkları işçi arkadaşlarını sahnede görünce çok şaşırdıklarını dile getirdiler.
Oyun herkeste olumlu etkiler bıraktı. Türkiye işçi sınıfı tarihinde özellikle yeni nesil tarafından pek bilinmeyen 15-16 Haziran Genel Direnişini bizlere anlattılar. Biz işçi-emekçilere ve onların eşlerine, çocuklarına birlikte mücadele etmek gerektiğini anlattılar. İşte o zaman insanca yaşayabileceğimiz bir toplum inşa edebiliriz. İşçi sınıfını kör karanlığından uyandırma çabaları için arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Yaşasın 15-16 Haziran Genel Direnişi ve Onun Başkaldırı Ruhu!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...