Buradasınız
Yaşasın Birleşik ve Kitlesel 1 Mayıs!
Bir kamu emekçisi
İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a bir aydan daha kısa bir zaman kaldı. Derneğimizin birleşik ve geniş katılımlı 1 Mayıs için çalışmaları yıl boyunca devam etti. Geçen sene ve ondan önceki senelerdeki gibi bir ay kala çalışma temposu daha da hummalı bir hal aldı. Dernek faaliyetlerimizden olan “İşçi Dayanışması” bültenini sınıf kardeşlerimize ulaştırırken, dağıtım sırasındaki sohbetlerimizde 1 Mayıs vurgusunu ön plana çıkardık.
Bu mektup vesilesiyle önce sizlerle duygu ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Son birkaç yıldır 1 Mayıslar ne birleşik ne de geniş katılımlı oldu. Sendika ağalarının dar çıkar hesapları yüzünden 1 Mayıslar heba edildi. Oysa biz işçilerin ihtiyacı birlik, mücadele ve dayanışmadır. Bunu da sağlayacak olan örgütlerimiz, yani sendikalarımız, işçi derneklerimizdir. Ama bunların yanında çok daha önemli olan bir şey var. O da kendi devasa kitleselliğimizdir. Geçen senelerde diğer ülkelerdeki 1 Mayıslardan televizyonlara, gazetelere yansıyan görüntülere hangimiz iç geçirerek bakmadık? Hangimiz kendi kendimize “Keşke bizde de böyle kitlesel kutlansaydı” demedik? Diğer ülkelerdeki işçi kardeşlerimizin milyonlar halinde katıldığı 1 Mayıslar bizler için de bir özlem olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşmelidir. Bunu da bizlerden başka kimse yapamaz. Eğer bu yıl kitlesel ve birleşik bir 1 Mayıs kutlarsak, gelecek senelerde özlemini duyduğumuz milyonluk 1 Mayıs kutlamaları hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşecektir. Kitleselliğimiz bizi örgütleyen önemli unsurlardan biridir. Tek başımıza olmadığımızı, sınıf kardeşlerimizin var olduğunu 1 Mayıs alanlarında bir kere daha anlarız.
Bugüne kadar birçok 1 Mayıs’a katıldım. 1 Mayıs alanlarındaki gözlemlerimden biri şudur: Kortejlerdekinden belki de daha çok sayıda işçi kardeşimizi kortejlerin dışında gördüm. Kortejlere girip birlikte örgütlü, disiplinli yürüyüşün bu kardeşlerimiz için zor olmadığını biliyorum. Fabrikalarımızda ve işyerlerimizde çok daha disiplinli ve örgütlü davrandığımızı sizlere anlatmama gerek yok, ama bir kere daha vurgulamak istiyorum: Bizler hayatı disiplinli ve örgütlü olarak yeniden üretiyoruz. Neden 1 Mayıs alanlarında kortej dışında kalıyoruz? Eminim 1 Mayıs’a katılan örgütlerimiz, kortej dışında kalan işçi kardeşlerimizi ve ileride işçi olacak genç öğrenci kardeşlerimizi kortejlerine katmaktan büyük bir mutluluk duyacaktır. Örgütlü bir biçimde slogan atmak kadar güzel bir şey var mı?
“İşçi Dayanışması” bültenin dağıtımında yaşadığım birkaç konuşmayı özetle sizlerle paylaşmak istiyorum. Sendikalı bir fabrikanın önünde, vardiya değişiminde hem çalışmaya gelen hem de çalışmaktan çıkıp evine giden iş kardeşlerimize derneğimizi, bültenimizi tanıtıyorduk. Konu dönüp dolaşıp yaklaşan 1 Mayıs’a geldi. “Sendika yönetiminiz ve temsilcilerinizle 1 Mayıs toplantısı yaptınız mı?” diye sordum. İşçi kardeşim, “Henüz toplantı yapmadık, yakın bir zaman içinde gelirler” dedi. “Geçen sene nasıl katılmıştınız? İşyerindeki bütün arkadaşlarınızla birlikte mi katıldınız? Sendikanız otobüs ayarladı mı?” yönündeki soruma kısa bir cevap geldi: “Hayır!” Devam ettim: “Peki siz bunu sendikanızdan talep ettiniz mi?” Yine kısa cevap: “Hayır!” Bu kez, “bu yıl nasıl katılacaksınız” diye sordum. “Bilmiyorum. Herhalde kendi başıma ya da birkaç arkadaşımla gideceğim” dedi işçi kardeşim. Konuşmalar diğer işçi kardeşlerimle de benzer şekilde geçiyordu. Çıkardığım sonuç ise şu oldu: bizler henüz talep etmesini bilmiyoruz ve taleplerimizde ısrarcı olamıyoruz. Fakat bu sorun ardı ardına gelecek kitlesel 1 Mayıs kutlamalarıyla halledilecektir diye düşünüyorum. Bu yüzden sınıf bilincine varmış işçi kardeşlerime bu 1 aydan az kalan sürede çok iş düşmektedir. Daha önce 1 Mayıs’a katılmamış olan işyerindeki kardeşlerimizle 1 Mayıs’ın anlamı ve önemi üzerine konuşmamız ve onları 1 Mayıs alanına davet etmemiz şart.
Sendikalı kardeşlerimden talebim, sendikalarını işyerlerindeki bütün arkadaşlarını katacak şekilde harekete geçirmeleridir. Sendikasız ve örgütsüz olan 1 Mayıslarda kortej dışında alanda olan işçi kardeşlerimi de UİD-DER kortejine davet ediyorum. Ayrıca ilk kez katılan ve herhangi bir örgütü olmayan işçi kardeşlerimi de kortejimizde görmek benim kadar bütün UİD-DER üyelerini de sevindirecektir. Bu yıl gerçekleşecek birleşik ve kitlesel 1 Mayıs biz işçiler için bir dönüm noktası olacaktır.
Sınıfsal Mirasımıza Sahip Çıkalım
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...