Buradasınız
Yedi Gün Çalışırsak Ne Zaman Yaşayacağız?
Brillant’tan bir işçi
Merhaba işçi kardeşler, selam olsun hepinize…
Ben vardiyalı çalışan bir fabrika işçisiyim, sömürünün en uç noktalarda olduğu, insanların insan yerine konulmadığı bir yerde çalışıyorum. Bir kısa örnek verecek olursam eğer, hastalandın ve ayakta duracak dermanın yok: “senin izin hakkın doldu” diyebilecek kadar pervasızlar, “sürekli izin verdiklerinden izin hakkı dolmuş” şeklinde yanlış anlaşılmasın, bir işçinin izin hakkının dolması pazar mesailerine göre belirleniyor. Eğer her pazar fazla mesaiye gidersen, her mesaiye kal dediklerinde kalırsan, izin almayı hak ettin demektir. Peki, ne için mesailere kalacağız, 4 ay sonra alacağımız mesai paraları için mi? Veya şu işsizlik koşullarında bir işsiz arkadaşımızın işe girmesini engellemek için mi? Evet ne yazık ki bunlar için mesaiye kalıyoruz ve bıraktırılıyoruz. Evet, arkadaşlar dedim ya ben bir fabrika işçisiyim ve bunun gibi sayısız örneği olan koşullarda çalışıyorum. Ne yazık ki iznimiz yok bizim, haftada 7 gün var ve biz 7 gün de çalıştırılıyoruz. Eğer ki mesailere gitmezsen onların gözünden düştün demektir. Peki, arkadaşlar ne yapacağız? Haftanın 7 gününü fabrikada patronun kârına kâr katabilmek için mi geçireceğiz? Hayatımızı patronların istediği gibi ev-iş arasında mekik dokuyarak mı geçireceğiz? Ailemize zaman ayıramayacak mıyız? Evet, dostlar gün birlik olma günüdür. Tüm haksızlıklara, sömürü düzenine, yıldırmalara karşı işçi sınıfının saflarında yerimizi almalıyız. İşçilerin kurtuluşu ancak kendi ellerindedir.
Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...