UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

12 Eylül’ün Hesabını Neden Sormalıyız?

Ankara’dan bir işçi

Üzerinden tam 31 yıl geçmiş olmasına rağmen 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin hesabı sorulabilmiş değil. Bunun pek çok nedeni olmakla birlikte en önemli sebep, işçi sınıfının ilerleyen yıllar içerisinde örgütlü bir güce ulaşamamasıdır. Örgütlü bir işçi sınıfı varolmadıkça da sermaye sınıfından ’80 darbesinin hesabını sormak imkânsızlaşır.

Bizler UİD-DER’li işçiler olarak Ankara’daki derneğimizde düzenlediğimiz “12 Eylül’ün Hesabı Neden Sorulmalı” etkinliğimizde 12 Eylül darbesine giden süreci ve 12 Eylül’ün hesabını nasıl sorabileceğimizi konuştuk. Etkinliğimizde sinevizyon gösterimi, şarkılarımız ve şiirlerimizle yaşanılanları bir kez daha izledik, dinledik ve Elif Çağlı’nın dizeleriyle yaşadık.

Darbe sürecine giden yolda pek çok yerde mezhep çatışmaları örgütlendi, işçi sınıfına yönelik saldırılar hızlandırıldı, DİSK’in mücadeleci işçi önderi olan Kemal Türkler öldürüldü ve böylece son deneme de yapılmış oldu. Darbenin en önemli simgesi haline gelen Kenan Evren de daha sonraki açıklamalarında toplumun vereceği tepkiden çekindiklerini ama nihayetinde bunun olmadığını söyleyecekti. Ve tüm bu hazırlıklar sonucunda egemen güçlerce topluma “kardeşi kardeşe kırdırmayız, toplumun düzeni bozuluyor, bir şeyler yapmalıyız” söylemleri yayılarak süreç tamamlanmış oldu. 12 Eylül sabahı TRT Ankara Radyosu’ndan yapılan darbe duyurusuyla baskı ve katliam dönemi resmen başladı. Ondan sonra da gerek cezaevlerinde gerekse de dışarıda işçi sınıfına ve Kürtlere yönelik baskı iyice arttı. Özellikle, yaşı mahkeme kararıyla büyütülen ve Kenan Evren’in pişkince “asmayalım da besleyelim mi” dediği gencecik fidan Erdal Eren’in idam edilmesi darbe zihniyetini gayet net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Yükselen işçi sınıfı hareketine karşı yapılan 12 Eylül darbesi sonrasında topluma yayılan korku tohumları nedeniyle işçi sınıfı bugün bile hâlâ mücadeleden uzak durmakta, haklarını savunmaktan korkmaktadır. Ancak bunu aşmanın yolu her zamanki gibi örgütlü olmak ve sermaye sınıfına karşı mücadele etmektedir. Bunun için de UİD-DER bizlere, işçi sınıfına yol göstermeye devam ediyor.

12 Eylül’ün Hesabını Örgütlü İşçi Sınıfı Soracaktır!

23 Eylül 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this