UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!

Sancaktepe’den bir tekstil işçisi

1 Mayıs mitingine katılan işçilerin duygu ve düşüncelerini anlattığı okur mektupları akar UİD-DER’in sitesine her 1 Mayıs’tan sonra. Bu mektupların her birini büyük bir hazla okurum. Bazısında 1 Mayıs’a ilk defa katılmış bir işçinin heyecanı, bazısında yıllardır mücadelenin içinde ter akıtmış bir işçinin haklı gururu vardır. En önemlisi de hepsinde umut vardır. Bu mektupları okudukça daha bir umutla dolar içim, türkülerle ama kan ter içinde yükselttiğimiz yapıya bir tuğla daha koyduğumuzu, işçi sınıfının kapitalizmin tepesine indireceği yumruğunun saklı gücünü hissederim. Bu sene de öyle oldu.

1 Mayıs’tan sonra yayınlanan ilk mektup UİD-DER’le birlikte ve ilk kez 1 Mayıs’a katılan genç bir işçi kardeşimizdendi. Onun samimi ve coşkulu mektubunu okuyunca aklıma 20 yıl önce ilk kez katıldığım 1 Mayıs mitingi geldi. Gerçekten de “ilk”ler unutulmuyor. Tıpkı bu genç işçi kardeşimiz gibi biraz korkuyla karışık büyük bir heyecan duymuştum ben de. Ama miting alanına gidince korkunun yerini bambaşka duygular almıştı. Hayatımda ilk kez yumruğum havada gücümün yettiği kadar bağırarak sloganlar atmıştım. 1 Mayıs coşkusunu yaşamıştım yaşamasına ama işçi sınıfının bir ferdi olarak ne durduğum yerin farkındaydım ne de nasıl mücadele edileceğinin. Sınıf mücadelesinin gerçek anlamını kavramam, yolumu bulmam için beş yıl geçmesi gerekmişti. Nihayet UİD-DER’i var eden İşçi Öz-Eğitim gruplarıyla tanıştıktan sonra eksik bütün taşlar yerine oturmuştu. Yıllardır bu haklı kavganın içinde ter akıtan bir işçi olarak gençlerin coşkusunu, heyecanını görmek müthiş gurur ve umut veriyor.

Bu yıl UİD-DER kortejinde kucakta bebeklerden tutun da, çocukların, gençlerin ne kadar çok olduğunu görmek umudumu daha da büyüttü. Ne güzel demiş mektubunda işçi kardeşimiz “Artık hayatımın UİD-DER’le birlikte vereceğim mücadeleyle devam edeceğine inanıyorum” diye. İlk 1 Mayıs’ını UİD-DER’le yaşayanlar, sınıfının mücadelesini ilk olarak UİD-DER’de öğrenen gençler, inanın çok şanslısınız. Çünkü daha en başından doğru yerdesiniz, UİD-DER gibi sınıf mücadelesi veren bir işçi örgütünün içindesiniz. Bu şansı iyi değerlendirin ve sımsıkı sarılın örgütünüze. Sadece mücadeleyi değil insanı, dostluğu, paylaşımı kısacası hayatı öğreneceksiniz UİD-DER’de. Sizin coşkunuz ve enerjiniz UİD-DER’in yol göstericiliğinde işçi sınıfının mücadelesini büyütecek. Evet, 1 Mayıs geçti ama yapacak çok işimiz var. Umutla, dirençle, her günü 1 Mayıs ruhuyla yaşamak için UİD-DER saflarında mücadeleye!

7 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this