UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze Cam Elyaf İşçi Kıyımına Hazırlanıyor

Gebze’den işçiler

Şişecam Topluluğu, İŞKUR ve Kristal-İş Sendikası’na 6 Kasım 2015 günü işten çıkarmalar konusunda bildirimde bulunmuştu. Yapılan bildirimlerin ardından listeler hazırlayarak fabrikalara asan Şişecam Topluluğu, pek çok fabrikasında büyük bir kıyıma hazırlandığını ilan etti.

Şişecam grubunun bir kuruluşu olan ve Gebze’de bulunan Cam Elyaf Sanayi, 1976 yılından bu yana Avrupa’nın önemli elyaf üretim kuruluşları arasında yer alıyor. Yüzlerce işçinin çalıştığı fabrikanın gündeminde ise kısa bir süre sonra Şişecam Topluluğu’nun gerçekleştireceği işçi kıyımı yer alıyor. İşçi Dayanışması bültenimizin 91. sayısını ulaştırdığımız işçiler, bizlere bu konuda bilgi verdiler. 133 işçinin yer aldığı bir listenin fabrikaya asıldığını, daralma gerekçesiyle işten çıkarılacaklarını öğrendiklerini ifade ettiler. Üretimde daralmaya gideceğini açıklayan Şişecam Topluluğu’nun bazı fırınları kapatacağını açıkladığını ve bu kıyıma karşı üyesi oldukları Kristal-İş sendikasıyla birlikte mücadele edeceklerini belirttiler.

Mücadelelerine destek beklediklerini belirten işçiler, bültenimizde kendilerinin de mücadele haberlerini okumak istediklerini söyleyerek, şimdiden gösterdiğimiz dayanışma için bizlere teşekkür ettiler.

26 Ekim 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this