UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de İşçiler Buluştu: Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!

22 Şubat Pazar günü UİD-DER Gebze temsilciliğinde “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek” konulu bir etkinlik düzenlendi. Metalden petrokimyaya, gıdadan kâğıda, otomotivden hizmet sektörüne kadar pek çok sektörden işçiler etkinliğe katıldılar. Etkinlikte kapitalist sömürü düzeninin dünyayı nasıl cehenneme çevirdiğine şöyle yer verildi:

Savaş Uzakta Değil, Dört Bir Yanda: Suriye’de, Filistin’de, Lübnan’da, Irak’ta, Yemen’de kısacası tüm Ortadoğu’da savaş var. Libya’da, Somali’de, Kenya’da, Nijerya’da, Mali’de yani Afrika’da savaş var. Afganistan’da ve Pakistan’da savaş var. Ukrayna’da savaş var. Yani emperyalist savaş dünyamızı her geçen gün daha fazla cehenneme çeviriyor… Emperyalistlerin amacı dünya pazarlarını petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarını yeniden paylaşmaktır. ABD’den Rusya’ya, Çin’den Almanya’ya, Fransa’dan Türkiye’ye, İngiltere’den İran’a tüm emperyalist-kapitalist devletler bu savaşın aktörleridir.

Kapitalist Düzen; Rekabet, Kriz ve Silahlanma: Kapitalizm sürekli krizler üreten bir sistemdir. Sistemin krize girmesiyle birlikte ekonomik büyüme durur, pazarlar daralır, ürünler satılmaz, patronların karları düşer. Krizle birlikte kapitalist rekabet alabildiğine şiddetlenir. Şiddetlenen rekabet daha fazla silahlanmaya ve sonrasında ise savaşa yol açar. Silahlar depolarda dursun diye değil kullanılsın diye üretilir. Bir tarafta milyonlarca insan açlıkla, yoksullukla, işsizlikle, kuraklıkla, hastalıkla ve ölümle boğuşurken; öte tarafta her sene silahlanmaya yüz milyarlarca dolar ayrılıyor. Dünyada yalnızca 2014 yılında silahlanmaya 1 trilyon 547 milyar dolar harcandı. Kapitalistler kâr elde ederken, işçi ve emekçilerin tepesine bombalar yağıyor.

Üçüncü Dünya Savaşı:Bugün dünyadaki birçok gelişmeyi emperyalist savaş süreci belirliyor. Ortadoğu’daki çatışmalar da Fransa’daki karikatür dergisine yapılan saldırılar da emperyalist savaşın bir parçasıdır. Başını ABD’nin çektiği Batılı emperyalist güçler bu savaşı “medeniyetler savaşı” olarak sunuyorlar. Kendi çıkarları için Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ya da diğer dinden işçileri birbirlerine kırdırmak ve emperyalist savaşı meşrulaştırmak istiyorlar. Bu savaş işçilerin savaşı değil, bizler her zaman bu kapitalist emperyalist savaşın karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz. Kapitalistler için dökecek kanımız yok!

Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek: Barışı ancak işçiler getirebilir dünyamıza. Çünkü bu savaştan tek çıkarı olmayan işçilerdir. Ancak barışın gelebilmesi için işçiler olarak örgütlenip, savaşı yaratan kapitalist kâr düzenine karşı mücadele vermeliyiz.

Etkinlikte UİD-DER müzik grubunun seslendirdiği şarkılar acılı anaların, evlatların, savaşın mağduru emekçi halkların feryatlarını dile getirdi.

Etkinlik mücadele alanlarında buluşma çağrısının ardından sloganlarla sona erdi.

23 Şubat 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this