UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Güney Kore’de Grev ve Eylemler

Hyundai Motor işçileri grevde

Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi olan Hyundai Motor’da yıllık ücretlerde anlaşma sağlanamaması üzerine, binlerce montaj hattı işçisi 26 Eylülde tam gün iş durdurdu. 12 yıldır ilk defa tam gün greve çıkan işçiler, geçen hafta birçok bölümde 3 gün boyunca 6 ila 8 saat arasında değişen sürelerle greve devam ettiler.

Geçen hafta yapılan grevde, 144 milyon dolar değerinde yaklaşık 7 bin araç üretimi kesintiye uğradı. 17 Mayıstan bu yana aralıklarla iş durdurma eylemleri devam ediyor. Bugüne kadar yapılan grevlerde şirketin maddi kaybının 2,53 milyar dolar değerinde 126.000 otomobil olarak rekor düzeye ulaştığı söyleniyor. Geçtiğimiz ay sendika ve şirket yönetimi geçici bir ücret sözleşmesine imza atmış fakat işçiler kararlı bir biçimde anlaşmayı reddetmişlerdi. Şirket yönetiminin işçilere teklif ettiği zam oranı geçen yıl yapılanın altında ve işçiler bu sefalet ücretlerini kesinlikle kabul etmeyeceklerini, eylemlere devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Güney Kore’de şu an devreye sokulmak istenen “tavan ücret sistemi” uygulamasıyla 59 yaşındakilerin ücretlerinin dondurulması, 60 yaşındakilerin ücretlerinde ise %10 oranında kesintiye gidilmesi planlanıyor. Hükümetin “reform” adı altında devreye soktuğu bu uygulamayla, emeklilik yaşına yaklaşan işçilerin ücretleri dondurularak ya da kesinti yapılarak genç işçilere istihdam olanağı yaratılacağı yalanı pompalanıyor. Hyundai işçileri, şirketin bu uygulamayı devreye sokmaya çalıştığı için ücret artışını düşük tuttuğunu ifade ediyorlar.

Çalışma Bakanı Lee Ki-kwan Hyundai Motor grevini “gerekli tüm tedbirler alınarak acil düzenleme” adı altında 30 gün süreyle yasakladı. Mevcut yasaya göre çalışma bakanı acil durum düzenlemesi adı altında grevi yasaklama yetkisine sahip. Ancak işçiler önümüzdeki günlerde de iş durdurma eylemlerine devam edeceklerini ve taleplerinin yerine getirilmesinde kararlı olduklarını söylüyorlar.

Kamu çalışanlarından performansa dayalı ücret düzenlemesine karşı protesto yürüyüşü

Kore Demiryolu İşçileri Sendikası, Seul Metro Sendikası, Kore Sağlık ve Tıbbi İşçileri Sendikası’na üye binlerce kamu işçisi, 27 Eylül Salı günü performansa dayalı ödeme sisteminin genişletilmesini protesto ettiler. Demiryolu, metro, sağlık gibi sektörlerde çalışan işçiler, iş durdurma eylemleri gerçekleştiriyorlar. Ulaştırma bakanlığına göre grevlerin başlamasıyla taşımacılık sektörü faaliyeti %30’lara düşmüş durumda. Kore Finansal Sanayi Birliği üyesi 100 bin işçi de yine iş bıraktı, Seul Dünya Kupası Stadyumuna doğru yürüyerek bu düzenlemeyi protesto etti.

Seul Ulusal Üniversite Hastanesi çalışanları, performansa dayalı ücret sistemi ile sağlık çalışanlarının, baskı altına alındığını, hastalara gereksiz testler ve tedaviler yapmaya zorlandıklarını söylüyorlar.

Güney Koreli işçiler, performansa dayalı ücret düzenlemelerinin beraberinde kadrolu çalışma yerine sözleşmeli çalışmayı getirdiğini ve bunun işten atmaları kolaylaştıracağını, kendileri için iş güvencesinin ortadan kalkması anlamına geldiğini ifade ediyorlar. Güney Koreli emekçiler, performansa dayalı ücret ve tavan ücret uygulamasına şiddetle karşı çıkıyorlar. Hükümetin bu politikalardan vazgeçmesi için grevler, yürüyüşler gerçekleştiriyorlar. Hükümet, iş bırakarak eylemlere katılan çalışanlara “çalışma yoksa ücret de yok” şeklinde tehditlerde bulundu.

5 Ekim 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this