UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kıbrıs’ta Belediye İşçilerinin İsyanı

Lefkoşa Türk Belediyesi, 3 ay boyunca kriz bahanesiyle belediye çalışanlarının ücretlerini ödemedi. Ücretlerinin ödenmemesini, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve gelir vergisi ödeneklerinin yatırılmamasını protesto eden işçiler, 15 Ekimde süresiz grev ilan ettiler. Bakanlar Kurulu, grevi 60 gün erteleme kararı aldı. Ancak işçiler, Bakanlar Kurulu’nu ve kararını tanımadıklarını açıkladılar. Grev, 15 Ekimden bu yana devam ediyor.

Aradan geçen süre boyunca sorunlarına çözüm getirilmeyen belediye işçileri isyan etti. 24 Aralıkta, Belediye Emekçileri Sendikası (BES), sorunların çözümü için hükümete 48 saatlik süre tanıdı. Ancak hükümet hiçbir adım atmayınca işçiler, 27 Aralıkta alanlara çıktılar. Belediye işçileri, önce İçişleri Bakanlığı önüne ardından Başbakanlık ve Meclis binasına doğru yürüyüşe geçtiler.

Hükümetin kayıtsızlığını protesto eden işçiler, burada tahta parçaları ve lastik yaktılar, polisle çatıştılar. İş çıkışı saatinde başbakanlık kavşağını araçlarla trafiğe kapatan işçiler, defin işlemlerinin durdurulacağını ve kente su verilmeyeceğini açıkladılar. BES Genel Başkanı Savaş Bozat, işçilerin öfkesini şu sözlerle dile getirdi: “Artık yolun sonundayız. Başbakan bu noktadan sonra sorunlarımızı çözmelidir. Ya kalacaklar ya da gidecekler!”

Olayların ardından Bakanlar Kurulu olağanüstü toplantı yaptı. Başbakan İrsen Küçük, belediye çalışanlarına, işbaşı yapmaları halinde 31 Aralık Pazartesi günü maaşlarının bir kısmının ödeneceğini açıkladı. Bu açıklamaya rağmen hükümet, sendikanın ve işçilerin mücadelesini engellemek için türlü oyunlara girişti. İşçilerin taleplerine kulak tıkayan hükümet, sendikaya karşı saldırıya geçti. 27 Aralıkta, BES Genel Merkezi Yönetim Kurulu toplantısı sırasında, polis, arama izni olmaksızın sendikayı basarak Genel Başkan Savaş Bozat’la birlikte 23 işçiyi haksız bir biçimde gözaltına aldı. İşçilerin öfkesi daha fazla yükseldi ve iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin merkez binasına zorla girmeye çalıştılar.

Sendikacılara ve işçilere yapılan bu saldırıların ardından 28 Aralıkta Sendikal Platform üyesi sendikalar, BES sendikası ile dayanışma amacıyla genel grev düzenlediler. İlk ve ortaokullar açılmazken, belediye hizmetleri de verilmedi. Sendikal Platform üyesi sendikacılarla işçilerin gözaltına alınan işçilerin yargılandığı mahkemeye doğru yürüyüşe geçmelerinin ardından mahkeme, işçileri tutuksuz yargılamak üzere serbest bıraktı.

KKTC hükümeti, Türkiye’den kredi alıp belediyeleri yeniden yapılandırmayı ve belediye işçilerinin bir kısmını işten atmayı hedefliyordu. Ancak hevesi şimdilik kursağında kaldı. Belediye işçilerinin mücadelesi devam ediyor.

30 Aralık 2012


  Dünyadan

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this