UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sizlerden Aldığımız Cesaretle Kadrolu İşçi Olduk

Gebze’den genç bir kadın işçi

Merhaba işçi kardeşler,

Bu yazıyı yazmadan önce UİD-DER’in internet sitesinde pek çok işçi kardeşimizin mektuplarını okudum. Sizden aldığım cesaretle bu mektubu yazmak istedim. Ben liseyi yeni bitiren genç bir işçiyim. Daha önce hiç fabrika deneyimim olmamıştı. Ve kadın işçi çalıştırmaya yeni başlayan bir fabrikada, 5 kadın işçi kalite kontrol bölümünde taşeron işçiler olarak çalışmaya başladık.

Fabrikada günde 40 liraya 8 saatten fazla çalışırken, bir şeylerin yanlış gittiğini anlamaya başladık. Çünkü kadrolu işçiler günlük 60 lira alırken biz neden 40 lira alıyorduk? Sorunun kaynağı kadrolu işçilerin aldığı ücrette değil, bizlerin düşük ücret almasındaydı. Aynı işi yapmamıza rağmen ücretlerimizin eşit olmaması kabul edilebilir bir şey değildi. Önce kadın işçi arkadaşlarımla konuşmaya karar verdim. Bizim de kadrolu işçilerle aynı işi yaptığımızı, kadroya alınarak eşit ücret almamız gerektiğini onlara anlattım. Kadın işçiler bana hak verince, taşeron firmanın yetkilileri ile görüştük. Kadrolu işçilerle aynı işi yaptığımızı bu nedenle aynı ücreti almamız gerektiğini söyledik. Taşeron yetkilileri, asıl işverenle anlaşma imzaladıklarını, anlaşma şartına göre biz kadroya alınırsak taşeron firmanın asıl işverene işçi başına 3000 lira ödemek zorunda kalacağını, bu yüzden isteğimizi karşılamanın mümkün olmadığını söylediler. Tabii ki bu durumun bizleri yıldırması mümkün olamazdı.

Asıl işveren yetkililerine giderek durumu izah ettik. Ortada bir haksızlığın olduğunu ve eğer kadroya alınmazsak toplu olarak iş bırakacağımızı söyledik. Ertesi gün bir toplantı düzenlenerek kadın işçilerin kadroya alındığı bilgisi verildi. Ve isteğimizi elde etmenin zaferi bizleri haklı olarak gururlandırdı. Benim bu konuda uğraşmamın nedeni ise siz işçi kardeşlerimden okuduğum mektuplar ve UİD-DER’dir. Daha düne kadar taşeronun ne olduğunu bilmeyen ben, taşerona karşı geldim. Sizlerden aldığım cesaretle, 5 kadın olarak bizler artık kadrolu çalışıyoruz. İşçilerin isterlerse başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Bunu kendim de yaşayarak bir kez daha öğrenmiş oldum. Bu onurlu yolda sizlerle yürüdüğüm için çok mutluyum. Teşekkürler UİD-DER.

9 Kasım 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this