UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Vietnamlı İşçiler Tüm Yasaklara Rağmen Mücadele Ediyor!

Vietnam’ın Thanh Hoa şehrindeki S&H Vina Co. adlı bir tekstil fabrikasında yaklaşık 6 bin işçi, işyeri yönetmeliğinin değişmesi için greve çıktı. 6 Eylülde başlayan grev, bazı işçilerin öğle molasında eski kumaş parçalarının üzerinde dinlendikleri sırada bir yöneticinin kumaşları alarak işçilere sert zeminde uzanmalarını söylemesiyle patlak verdi. Bu olayın ardından fabrikadaki diğer işçiler de duruma tepki gösterdi ve fabrika bahçesinde toplanarak greve çıktıklarını ilân ettiler.

Yaşanan bu olay aslında bardağı taşıran son damlaydı. İşyeri yönetmeliği adı altında işçilere dayatılan uygulamalar öfkeyi biriktirmişti. Mesela yönetmelikte, bir işçinin herhangi bir yakınının cenazesine katılabilmesi için 3 gün önceden bildirmesi gibi akıl dışı bir kural yer alıyor. Ayda sadece 1 gün ücretli izne sahip işçiler, hastalık veya acil durum için izin aldıklarında ise çeşitli cezalara çarptırılıyorlar.

İşçiler, grevin 2. günü şirket yönetimine bir talep listesi sundu. Listede, işçilere dayatılan bu insanlık dışı muamelenin değişmesi, temel maaşlarında bir atış, çocuk parası, kıdem ikramiyesi, ulaşım masrafları, yeterli doğum izni ve daha makul çalışma saatleri gibi taleplerin yer aldığı toplam 14 madde yer alıyor.

Thanh Hoa Genel İşçi Konfederasyonu ve Thach Thanh Bölge yetkilileri 7 Eylül Perşembe sabahı, sorunun çözümü için şirket yönetimi ile bir görüşme yaptılar. Görüşmenin ardından, olaydan sorumlu tutulan kişi işten çıkartılırken, işçilerin taleplerinin değerlendirilmeye alındığı belirtildi. Grevin dördüncü gününde taleplerinin çoğunun kabul edilmesiyle grev sonlandırıldı. Ayrıca şirket yönetimi tarafından 4 gün süren grev için, işçilerden herhangi bir ücret kesintisi yapılmayacağı da taahhüt edildi.

Vietnam hükümeti tarafından, grevler de dâhil olmak üzere çok sayıda eylem, “gösteriler yasası” adı altında defalarca yasaklandı. Bu nedenle işçilerin yaptıkları tüm meşru protestolar yasadışı kabul ediliyor. Buna rağmen Vietnam Genel İşçi Konfederasyonu, işçilerin daha iyi ücret ve çalışma koşulları için sadece bu yılın ilk beş ayında ülke genelinde toplam 133 eylem ve grev düzenlediğini duyurdu.

50 milyon işgücüne sahip Güneydoğu Asya ülkesi olan Vietnam, işgücünün genç ve ucuz olması nedeniyle son yıllarda patronlar için adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Ülke ekonomisinde özellikle tekstil sektörünün önemli bir yeri var. Patronların cennet diye tarif ettiği Vietnam’da, işçiler sömürü ve ağır baskı koşulları altında yaşıyor. İnsanlık dışı çalışma koşulları, baskılar, aşağılamalar, düşük ücretler, yoğun çalışma temposu, iş cinayetleri, grev yasakları… Dünyanın diğer ucunda yaşayan Vietnamlı işçilerle Türkiyeli işçiler üzerindeki sömürü ve baskı aynı. Çünkü kapitalist sömürü düzeni tüm dünyaya hükmediyor. Ancak işçi-emekçi kitleler sömürüye ve baskıya karşı boyun eğmiyor, mücadele ediyor.

14 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this