Buradasınız
1 Mayıs’ta Daha Kalabalık Olmak İçin Çalışalım
Bayrampaşa’dan bir tekstil işçisi
Merhaba dostlar, ben Bayrampaşa’da çalışan bir tekstil işçisiyim. 15 Şubat’ta UİD-DER çatısı altında ilk kez mitinge gittim. Benim için çok önemli bir gündü. Bundan önce birçok mitinge gittim ama hiç bu kadar coşkulu geçmemişti. Aslında Kadıköy benim için çok anlamlı bir yerdir. Çünkü benim ilk mitingim Kadıköy’deki 1996 1 Mayıs’ı idi. Bu anlamda o eski günlerimi tekrar hatırlamama vesile oldu.
Bizler işyerlerimizde bin bir türlü zorlukla karşı karşıya kalıyoruz. Patronlar hem bizim sırtımızdan kazanıp hem de bizim haklarımızı tek tek elimizden alıyorlar. Ben şuna inanıyorum ki, biz güçlü bir örgütlülük kurarsak bizden çalınan haklarımızı geri alabiliriz. Son yıllarda Türkiye işçi sınıfının yeniden hareketlenmesine tanık oluyoruz. Bunun yanı sıra dünyanın pek çok yerinde de işçiler mücadeleye atılıyorlar. İşte yanı başımızda Yunanistan’da yaşananlar. Yunanistan’daki işçi sınıfının direnişini görünce insanın göğsü kabarıyor. Ve son olarak ABD’nin İsrail’e göndermek istediği 325 konteynır silaha Yunan liman işçilerinin el koyarak silahların gitmesine engellemeleri, işçi sınıfının örgütlü olduğunda neler yapabileceğini bizlere bir kez daha göstermiştir.
Yani artık bir dev uyanıyor diyebiliyoruz. Dünyanın pek çok yerinde pek çok fabrikada direnişler yaşanıyor. Bunları bültenlerimizden takip ediyorum. Bizlerin de yapması gereken, işyerlerimizde, mahallelerimizde arkadaşlarımızı mücadeleye katabilmek için çaba göstermek, örgütlenmek ve örgütlemektir. Ben özellikle genç arkadaşlarla daha çok ilgileniyorum. 18 yaşlarındaki arkadaşlarımızın kahvelerde, internet kafelerde yok olup gitmesine gönlüm el vermiyor.
Şimdi önümüzdeki sürece bakmamız, bugünleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. Daha fazla işçiyle 1 Mayıs’a gitmek için çaba sarf etmeliyiz. Ben inanıyorum ki işçi sınıfının adına layık bir şekilde geniş kitlelerle 1 Mayıs alanlarını doldurmasının, sonrasındaki mücadelesinde çok olumlu etkileri olacaktır. Bunun için de daha çok insanı örgütlememiz gerekir. Ben UİD-DER’le tanıştığım için çok mutluyum ve önümüzdeki süreci daha iyi görüyorum. UİD-DER’lilere teşekkür ederim.
Yaşasın işçi sınıfı dayanışması!
8 Mart Etkinliği
Fen-İş İşçisi, Kulak Ver!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...